Klavye Bilgisi ve Kısayol Tuşları

(1/1)

007SERHAN:
Klavye Bilgisi ve Kısayol TuşlarıBilgisayarınızda en temel araç klavyedir. Çünkü klavyenizdeki herhangi bir sorunun basit bir çözümü olsa da siz bu çözümü bilmiyorsanız, elinizdeki son model bilgisayar bile hiçbir işe yaramaz. Mouse olmadan, klavye ile birçok işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün ancak bunlar birçok tuş kombinasyonu ile gerçekleşmektedir. Birçok bilgisayar kullanıcısı bırakın bu tuş kombinasyonlarını, klavye üzerinde bulunan birçok tuşu kullanmıyor. Bu tuşların en başında yukarıda resimde gördüğünüz gibi F1, F2 ... diye sıralanan tuş grubudur. Bunları hemen sağ tarafındaki print screen (psc), scroll look (slk)... tuşları takip eder. Elbette bunların hepsini bilmemiz bile işlerin yolunda gideceği manasına gelmez. Eğer bölgesel dil ve seçenekler ayarını bilmiyorsak, ekranda Türkçe karakterler yerine belki Rusça, belki Japonca harfler çıkacaktır. Bu derste klavye ile ilgili birçok konuya değineceğiz. İlk olarak klavye üzerindeki birçoğunun bilmediği tuşları tanıyarak başlayalım

Esc
Geçerli bir görevi iptal etme

[F1]
Eski DOS günlerine dönüp baktığımızda [F1] tuşunun genelde yardım menüsü için kullanıldığını görürüz. Herhangi bir uygulama penceresinde çalışırken [F1] tuşuna bastığınızda o uygulama ile ilgili yardım penceresi ekrana gelir. Eğer Windows masaüstünde ya da Windows Gezgini üzerinde [F1] tuşuna basarsanız, Windows yardım penceresine erişilir. Bir uygulama üzerinde çalışırken masaüstüne geçmeden Windows yardımını görüntülemek istiyorsanız [Windows] tuşu ile birlikte [F1] tuşuna basmanız yeterli olur. Ayrıca DOS komut satırında son girilen komutun harf harf tekrar yazılmasını sağlar.

Shift + : İçerik duyarlı Yardım başlatma veya biçimlendirmeyi gösterir.
Alt + : Sonraki alana gitmek için kullanılır.
Alt + Shift + : Önceki alana gitmek için kullanılır.
Ctrl + Alt + : Microsoft Sistem Bilgilerini görüntüler.
 

[F2]
Windows altında çalışırken [F2] tuşunu dosyaları yeniden adlandırmak için kullanabilirsiniz. Herhangi bir klasörü ya da dosyayı seçin ve sadece [F2] tuşuna basın. Artık dosyanın yeni adını yazabilirsiniz. Dosya adını girdikten sonra farklı bir alana tıklamanız veya [Enter] tuşuna basmanız işlemin onaylanması için yeterli olur. Bu işlem bir dosya ya da klasör üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayıp açılan menüden Ad Değiştir’i seçmekten çok daha hızlı ve pratiktir. Microsoft Word altında ise seçilen metin alanının ya da grafiklerin taşınması için kullanılır.

Shift + : Metin alanını kopyalar.
Ctrl + : Baskı Önizleme komutunu çalıştırır.
Alt + Shift + : Kaydet komutunu çalıştırır.
Ctrl + Alt + : Aç komutunu çalıştırır.


[F3]
Windows masaüstünde veya Windows Gezgini altında arama penceresini ekrana getirir. Ayrıca DOS komut satırında son girilen komutun tekrar yazılmasını sağlar. Microsoft Word altında ise girdinin görüntülenmesinin ardından Otomatik Metin girdisinin eklenmesini sağlar.

Shift + : Büyük küçük harf değişikliği yapar.
Ctrl + : Seçilen nesneyi bulunduğu konumdan keserek panoya kopyalar.
Ctrl + Shift + : Panoya içindekileri ekler.
Alt + : Otomatik Metin girdisi oluşturur.
 

[F4]
Bu tuş çoğu kullanıcı tarafından bilinmeyen birçok önemli fonksiyona sahiptir. Internet Explorer altında çalışırken [F4] tuşuna basarak adres çubuğu listesinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede önceden erişilen web sayfalarına kolay ulaşım sağlanır. [Alt] tuşu ile birlikte basıldığında ise ekranda aktif durumdaki uygulama penceresinin ya da bilgisayarın kapatılması sağlanır. Microsoft Word altında [F4] tuşuna basıldığında son gerçekleştirilen eylem tekrarlanır. Örneğin son erişilen pencere ekrana getirilir ya da Geri Al tuşuna basıldığında geri alınacak işlem tekrar uygulanır. Bu; bir metnin tekrar tekrar yazılması biçimininde de olabilir.

Shift + : Bul veya Git eylemini yineleme
Ctrl + : Pencereyi kapatma
Alt + : Aktif uygulama penceresinin kapatılmasını sağlar. Eğer ekranda herhangi bir uygulama görünmüyorsa Bilgisayarı Kapat komutunu çağırır.


[F5]
Bu tuş yenileme tuşu olarak da bilinir. Herhangi bir web sayfası üzerindeyken [F5] tuşuna basıldığında sayfanın en güncel hali tekrar web sunucusu üzerinden yüklenir. Windows altında ekrandaki görüntünün tazelenmesi için de kullanılır. Örneğin disket sürücünüzdeki bir disketin içeriği görüntülenirken disketi çıkarıp başka bir disket yerleştirdiğinizde de ekranda eski disketteki veriler görülür. Bu durumda [F5] tuşuna basılarak ekrandaki görüntü ile birlikte pencerenin içeriğinin de yenilenmesi ve sürücüdeki disketin içeriğinin görüntülenmesi sağlanır. Aynı işlem, örneğin CD-ROM gibi diğer çıkarılabilir sürücüler için uygulanabilir. Ayrıca Outlook altında [F5] tuşuna basıldığında iletilerin tekrar kontrol edilmesi ve Word altında da Bul ve Değiştir penceresinde Git sekmesinin ekrana getirilmesi sağlanıyor.

Shift + : İmleci önceki bir düzeltmeye taşır.
Ctrl + : Belge penceresini önceki boyutuna getirir.
Ctrl + Shift + : Bir yer işareti düzenler.
Alt + : Program penceresini önceki boyutuna getirir.


[F6]
Bu tuş çoğu kez imlecin program yapısı içerisinde hareket ettirilmesi için kullanılır. Nadiren de olsa pencereler arasında geçiş sağlar. Ayrıca DOS ortamında çalışan programlarda veya komutlarda işlemin yarıda sonlandırılmasına neden olur.

Shift + : İmleci önceki bir bölmeye veya çerçeveye taşır.
Ctrl + : Bir sonraki pencereye geçer.
Ctrl + Shift + : Önceki pencereye geçer.


[F7]
Bu fonksiyon tuşunun Windows altında herhangi özel bir kullanım alanı bulunmuyor. Uygulamalara bağlı olarak farklı fonksiyonların çalıştırılması için kullanıldığı görülüyor. Örneğin Microsoft Word altında [F7] tuşuna basıldığında Yazım Denetimi ve Dilbilgisi denetleme penceresi ekrana geliyor. Ayrıca DOS komut satırı altında önceden yazılan komutların bir listesini ekrana getiriyor. Böylelikle sık kullanılan komutlara erişim kolaylaşıyor.

Shift + : Eş anlamlılar komutunu ekrana getirir.
Ctrl + : Taşı komutunu seçer.
Ctrl + Shift + : Word kaynaklı belgede bağlantılı bilgileri güncelleştirir.
Alt + : Bir sonraki yazım veya dilbilgisi hatasını bulur.


[F8]
Bilgisayarın açılışı sırasında basıldığında ekrana gelen açılış menüsü üzerinden Güvenli Mod’a geçiş sağlanabiliyor. Ayrıca DOS komut satırı altında bir önce yazılan komut tekrarlanarak üzerinde değişiklik yapılmasına olanak tanınıyor. Parametreler üzerinde sürekli değişiklikler gerektiren komutlarda oldukça pratiklik sağlıyor. Microsoft Word altında seçili alan genişletilir.

Shift + : Seçimi daraltır.
Ctrl + : Boyut komutunu çalıştırır.
Ctrl + Shift + : Seçimi veya bloğu genişletir.
Alt + : Bir makro çalıştırır.


[F9]
Bu fonksiyon tuşunun Windows altında herhangi özel bir kullanım alanı bulunmuyor. DOS komut satırında ise önceden kullanılan komutlara atanan numaralar ile erişim sağlanmasına olanak tanıyor. Microsoft Word altında ise seçili alan güncelleştirilir.

Shift + : Alan kodu ile sonucu arasında geçiş yapar.
Ctrl + : Boş alan ekler.
Ctrl + Shift + : Alanın bağlantısını keser.
Alt + : Tüm alan kodları ve sonuçları arasında geçiş yapar.
Alt + Shift + : Alan sonuçlarını görüntüleyen alandan GOTOBUTTON veya MACROBUTTON'ı çalıştırır.


[F10]
Bu fonksiyon tuşu menü çubuğun etkinleştirilmesini sağlıyor. Örneğin [F10] tuşuna basıldığında imleç menüler üzerinde aktif hale geliyor ve ok tuşlarıyla menü seçenekleri üzerinde hareket sağlanabiliyor. Ayrıca herhangi bir dosya ya da klasör simgesi üzerindeyken [Shift] tuşu ile birlikte basıldığında alt menü görüntüleniyor. Bu menü simgeler üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayarak da görüntülenebiliyor.

Shift + : Kısayol menüsü görüntüler.
Ctrl + : Belge penceresini en büyük boyuta getirir.
Ctrl + Shift + : Cetveli etkinleştirir.
Alt + : Program penceresini ekranı kaplayacak hale getirir.

[F11]
Internet Explorer penceresi üzerinden internette gezinirken [F11] tuşuna bastığınızda pencerenin tam ekran görüntülenmesi sağlanıyor. Böylelikle araç çubukları gizlenerek web sayfası üzerindeki bilgilerin daha geniş bir alanda görüntülenmesi mümkün oluyor. Tam ekran modundayken [F11] tuşuna tekrar basıldığında ise normal moda geri dönülüyor.

Shift + : Önceki alana gider.
Ctrl + : Alanı kilitler.
Ctrl + Shift + : Alanın kilidini açar.
Alt + : Microsoft Visual Basic kodunu görüntüler.
Alt + Shift + : Microsoft Visual Studio kodunu görüntüler.


[F12]
Bu fonksiyon tuşunun Windows altında herhangi özel bir kullanım alanı bulunmuyor. Office uygulamaları altında menülerde belirtilmemiş olsa da Farklı Kaydet seçeneğine hızlı erişim sağlıyor.

Shift + : Kaydet komutunu çalıştırır.
Ctrl + : Aç komutunu çalıştırır.
Ctrl + Shift + : Yazdır komutunu çalıştırır.


Print Screen
Saklamak istediğiniz bir ekranı bu tuşla yakalıyorsunuz.

Scroll Lock
Kayma kilidi, kayma kontrolü. Unix sistemlerde [Pause] tuşu gibi vazife görür.

Pause Break
Çalışan herhangi bir programı duraklatır.

Insert
Yazı çubuğununa "üstüne yazma" özellliği verir.

Delete
Dosyaları siler veya metinleri sağdan sola doğru siler.

Home
Bir sitenin en baştaki görüntüsünü pencereye getirir.

End
Bir sitenin en sondaki görüntüsünü pencereye getirir.

Page Up
Mouse ile yukarı kaydırmanın yaptığı görev.

Page Down
Mouse ile aşağı kaydırmanın yaptığı görev.

Num Lock
Sağ taraftaki numaraların kilitlenmesini sağlar.

Tab
Programlarda ve İnternet explorerda bölümler arası geçiş
Word'de geniş boşluk

Caps Lock
Metine büyük harfle başlamanı sağlar.

Windows
Başlat menüsünü açar.

Alt(Alternate)
Ctrl tuşuna benzer. Tuşlara dördüncü bir görev vermek için kullanılır. Genel bir anlamı yoktur.

Shift
Büyük harf yada tuşun başka bir işlevini kullanma özelliği sağlar.

Ctrl(Control)
Bu tuşun özellikleri saymakla bitmez.(Biz genel  3 tanesini yazalım)
1. Ctrl'ye basılı tutarak fareyle tıkladığınız öğeleri toplu olarak seçili hale getirebilirsiniz.
2. Ctrl'ye basılı tutarak bir dosyayı taşırsanız, onu taşıdığınız yere kopyalarsınız.
3. Değişik harflerle birlikte kullanıldığında farklı özellik kazandırır. (Aşağıda Gösteriliyor)

Yukarıda bulunan açıklamalar tuşların sadece bir özelliğini anlatıyor. Ancak bu özellikler dışında, yukarıda da belirttiğimiz gibi yüzlerce tuş kombinasyonları ile yeni işlevler kazanıyor. Bunları bir çırpıda ezberlememiz elbette mümkün değil. Ancak bunları kullanmaya kendimizi alıştırdığımız takdirde çok büyük bir pratiklik kazanacağımızda şüphesiz... Şimdide çok işe yarayan bazı kısayol tuşlarını anlatalım.
ÖNEMLİ NOT: PC tipi bilgisayarlarda, klavyede bir tuşa bastığınızda, klavye bu tuşa karşılık gelen karakteri bilgisayara göndermez. Tek yaptığı, klavyenin hangi tuşuna basıldığına ( örneğin, üçüncü sıranın soldan dördüncü tuşu gibi ) ilişkin bir bilgi göndermektedir. ( Teknik ağızla: Scan Code ) Bu tuşun ne anlama geleceğine, o sırada çalışmakta olan program karar verir. Zaten klavyeyi Türkçeleştirme( yada Japoncalaştırma ) programları bu mantıkla çalışmaktadır.


Ctrl + Z
Geri alma

Crtl + X
Kesme

Ctrl + C
Kopyalama

Ctrl + V
Yapıştırma

Ctrl + A
Tüm nesneyi seçme

Shift + Delete
Geri dönüşümü olmaksızın silme

Alt + Enter
Dosyanın özelliklerini açma

Alt + F4
Pencereyi kapatma (bil. kapatma)

Alt + Tab
Programlar arasında geçiş

Ctrl + Alt + Del
Görev yöneticisini açma

Windows + D
Masaüstünü gösterme


Klavye ile ilgili ana konular bunlardır. Bunların dışında kalan konular ise engelli insanların bilgisayarı kullanması için gerekli olan durumlardır. Bunların üzerinde durmayacağız. Bunun dışında işimize yarayacak bir püf noktasına değinmeden geçemeyeceğim. Herhangi bir programa kısayol tuşu atanabilir mi? Evet, atanabilir. Bunun için yapmamız gereken adımlar şunlardır.

- Öncelikle başlat menüsünden bir program seçiyorum.Seçmek istediğim program Word olsun...-Word programının üzerine mouse getirip, sağ tıklıyoruz. Çıkan sekmelerinden Özellikleri seçeceğiz.-Karşımıza çıkan Özellikler penceresinde, Kısayol Tuşu yazan bölümde büyük bir ihtimalle “Yok” yazacaktır. İşte bu bölüme bir kez tıkladıktan sonra atamak istediğimiz tuş kombinasyonunu yazıyoruz.Ben Ctrl + 1 tuş kombinasyonu kullandım. Belki aklınıza şu soru gelebilir. Neden karışık bir tuş atadık da, onun yerine a,b,c... gibi tek bir harf atamadık. Bunun sebebi çok basit. Mesela Tuşu “a” olarak atadınız. Klavyede her “a” tuşuna bastığınızda Word dosyası veya atadığınız program açılacaktır. O yüzden çok nadir kullanabileceğiniz bir tuş kombinasyonu seçerseniz ilerde buna benzer bir problem yaşamazsınız.

Ayrıca yukarıdaki resimde “Çalıştır” bölümünde listeleme tuşuna bastığımızda “Normal Pencere”, “Tam Ekran”, “Simge Durumuna Küçültülmüş” diye 3 özellik çıkacaktır. Bunlar o program açılırken ne şekilde açılacağını göstermektedir. Buda sizin isteğinize kalmış bir ayardır.

NOT: Programın kısayolu hızlı başlatta ise ve siz oradan kısayol tuşu atamak isterseniz, kısayol tuşu atasanız bile çalışmaz.

Kısayol konusuna girmişken, herhangi bir dosyanın kısayolundanda bahsedelim. Birçoğumuz ödevleri mizi eğer word, powerpoint veya excel de hazırlarken, hazırladığımız dosyayı belgelerime yada herhangi bir yere kaydediyoruz. O ödevle devamlı alakadar olduğumuzdan, ödev dosyasını masaüstüne kısayol olarak gösteriyoruz. Ödev ile işimiz bittikten sonra diskete, usb ye yada herhangi bir yığın depolamaya; eğer masaüstündeki “ödev” kısayolunu diskete atarsak, disketi bir başka yerde açtığımız zaman dosya açılmaz. Bu konu çok dikkat edilmesi gereken bir konu !..

veranur:
Allah razı olsun kardeş.
az da olsun bildiğimi bilmek beni mutlu etti  yahoofo9

 eline_salk

Navigasyon

[0] Mesajlar