Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Ağustos 20, 2018, 11:02:16 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Profil Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt
B O Y K O T   Ü R Ü N L E R I
+  �mmetin Sanal Kur'an Kursu...... www.ilminadresi.com
|-+  Hz.Peygamberimiz (S.A.V.) - Sahabeler – İslam Önderleri
| |-+  Peygamber Efendimiz (S.A.V.)
| | |-+  Hadis-i Şerifler
| | | |-+  Her güne bir hadis...
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] 2 3 ... 84 Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Her güne bir hadis...  (Okunma Sayısı 158448 defa)
SerHaN

Çalışkan Üye

DUA : 21
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Temmuz 17, 2006, 08:29:21 ÖÖ »

1425. Muâz radıyAllahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem onun elinden tuttu ve:

“Muâz! VAllahi seni gerçekten seviyorum” buyurdu. Sonra sözüne şöyle devam etti: “Muâz! Her namazdan sonra şu duayı mutlaka okumanı tavsiye ediyorum: Allâhümme einnî alâ zikrike ve şükrike ve hüsni ibâdetik: Allahım! Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana lâyık ibadet etmek için bana yardım eyle!.”
Ebû Dâvûd, Vitir 26. Ayrıca bk. Nesâî, Sehv 60

Hadisten Öğrendiklerimiz

1. İnsan sevdiği kimseye, onu sevdiğini söylemelidir.

2. Namazlardan sonra bu özlü duayı yapmaya çalışmalıdır.

3. Allah’ı zikir, O’na şükretmeye yöneltir; Allah’a şükür, O’na gerektiği gibi ibadet etmeye sevkeder. Bir bakıma zikir kulluğun başı, şükür sonudur.

Surda Bir Gedik Açtık Mukaddesmi Mukaddes,
Ey Deli Rüzgar Artık Ne Yandan Esersen Es.
Necip Fazıl Kısakürek
HAMZA

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ
Onursal Üye

DUA : 624
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : Temmuz 17, 2006, 09:18:47 ÖÖ »

Kardeş.....................

Seni Allah (c.c) için seven bu kardeşini de dualarında unutma emi ....

SerHaN

Çalışkan Üye

DUA : 21
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : Temmuz 17, 2006, 09:19:49 ÖÖ »

Amin cümlemizin inşaAllah,

Selamlar,
reyyan

Onursal Üye

DUA : 551
Çevrimdışı Çevrimdışı

"ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM"

Site
« Yanıtla #3 : Haziran 15, 2007, 07:52:43 ÖÖ »

Arkadaşlar bu sayfaya her gün bir hadis eklemeye çalışalım.Birer-ikişer fazla,uzun olmadan,Kısa ve öz şekilde hadisler yazalım.Her gün istifade ederiz inş.

Rasûlullah (sav) buyurdular ki: "Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu Kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır. Kim bir müslümanı örterse, Allah da onu kıyamet günü örter."
Kaynak: Ebu Davud, Edeb 46, (4893); Tirmizi, Hudud 3, (1426); Buhari, Mezalim 3, İkrah 7; Müslim, Birr 58, (2580)
/ Ravi (r.a.): İbnu Ömer)

Rasûlullah (sav) buyurdular ki: "Kardeşine zalim de olsa mazlum da olsa yardım et" "Mazlumsa yardım ederim, zalim nasıl yardım ederim?" diye sorulmuştu. "Onu zulümden alıkoyarsın, bu da ona yardımdır" buyurdu.
( Kaynak: Buhari, Mezalim 4, İkrah 7; Tirmizi, Fiten 68, (2256)
/ Ravi (r.a.): Enes)

Ya Olduğun Gibi Görün Yada Göründüğün Gibi Ol (H.z Mevlana)

reyyan

Onursal Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : Haziran 15, 2007, 07:54:29 ÖÖ »

Ebu Hureyre'nin (r.a.) haber verdiğine göre:

Allah Rasûlü (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz Aziz ve Celil Allah şöyle buyurur: Ben kulumun beni zannettiği gibiyim. Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum. Eğer o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim. Eğer o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat içinde zikrederim. Kulum bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım. Kulum bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım. o bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak varırım."

Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4832
reyyan

Onursal Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : Haziran 15, 2007, 07:56:26 ÖÖ »

Yalnızlık, kötü arkadaştan iyidir. İyi arkadaş, yalnızlıktan hayırlıdır. Hayır konuşmak, susmaktan hayırlıdır. Susmak, kötü konuşmaktan hayırlıdır.

Câmi'ü's-Sağîr, c: 3, 3842
eminalak

FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK!!!!
Değerli Üye

DUA : 135
Çevrimdışı Çevrimdışı

ölümü tadacaksın...

Site
« Yanıtla #6 : Haziran 20, 2007, 09:42:27 ÖÖ »

Allah'IN SEVDİKLERİ VE BUĞZETTİKLERİ
Ebû Zer radıyAllahu anh, Peygamber aleyhisselâmın şöyle buyurduğunu anlatıyor:

Allahü Teâlâ üç kişiyi sever, üç kişiye de buğz eder. Allah'ın kendilerini sevdiği üç kişi şunlardır:

1 — O kimse ki, bir adam bir kavme gelip, onlardan kendisi ile onlar arasında bulunan bir yakınlığa dayanarak değil, Allah rızası için bir şey istemiş, fakat bu kavim o istediğini vermemiştir. Ancak bu kavim içerisinden bir adam, diğerlerinin gerisinde kalıp isteyen kimseye, Allah'tan ve veren kimseden başka hiç bir kişinin bilemeyeceği bir şekilde, gizli olarak bunu vermiştir.

2 — Bir topluluk yolculuk sırasında gece olduğu vakit, yolculuklarına devam etmişler, uyku kendilerine, karşılığındaki her şeyden daha sevgili olunca, hepsi başını yere koyup uyudukları halde, içlerinden birisi kalkmış ve ona olan sevgisini hissederek Allah'ın âyetlerini okumuş, ibadet etmiştir.

3 — O kimse ki, bir askerî müfrezede bulunmaktadır. Düşmanla karşı karşıya kalmıştır, içinde bulunduğu müfreze hezimete uğradığı halde, bu kimse tek başına şehîd veya gazi oluncaya kadar düşmana taarruz etmiştir.

Allahü Teâlâ'nın kendilerine buğz ettiği üç kişi de şunlardır:

1 — Zina eden ihtiyar.

2 — Kibir sahibi fakir.

3 — Zulüm yapan zengin.

(Tirmizî, Hâkim)

Anlatılan bütün bu hikaye aslında tek kişilik yaşantıdan ibaretti
Yani benim sevgilim diyebileceğim kimse yoktu ey kari.
Ben öyle görmek istedim
Ve
Bir sevgilim olacaksa eğer boynunda siyah beyaz filistin atkısı
Ceplerinde fırlatmaya hazır sapan taşları olsun istedim.

MUSTAFA KADİR
reyyan

Onursal Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : Haziran 20, 2007, 10:06:30 ÖÖ »

Sehl b. Sa'd'ın (r.a.) naklettiğine göre:
Hz. Peygamber (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Bu kapıdan Kıyamet gününde yalnız oruç tutanlar girer. Onlarla beraber başka hiçbir kimse giremez. (Kıyamet gününde) oruçlular nerede? diye çağrılır. Oruç tutanlar kalkıp o kapıdan girerler. Oruçluların sonuncusu bu kapıdan içeri girdiği zaman kapı kapatılır, artık ondan içeriye hiç kimse giremez."
reyyan

Onursal Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #8 : Haziran 20, 2007, 10:08:05 ÖÖ »

Herkim ki bir kavme benzerse o onlardandır.

Camiul-kebir 7/20478
eminalak

FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK!!!!
Değerli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

ölümü tadacaksın...

Site
« Yanıtla #9 : Haziran 20, 2007, 10:39:25 ÖÖ »

Riyâ Olmadığı Halde Riyâ Sanılan Durumlar

Ebû Zer radıyAllahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem'e:

– Bir kimse, bir hayır yapar da halk bu sebeple onu överse, buna ne buyurursunuz? dediler. O da:

– "Bu, mü'min için peşin bir müjdedir" buyurdu.

Müslim, Birr 166. Ayrıca bk. İbni Mâce, Zühd 25.
eminalak

FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK!!!!
Değerli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

ölümü tadacaksın...

Site
« Yanıtla #10 : Haziran 23, 2007, 11:34:56 ÖÖ »

Hâris İbnu Süveyd anlatıyor: "Abdullah İbnu Mes'ud (radıyAllahu anh) bize iki hadis rivayet etti. Bunlardan biri Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)' dendi, diğeri de kendisinden. Dedi ki: "Mü' min günahını şöyle görür: "O, sanki üzerine her an düşme tehlikesi olan bir dağın dibinde oturmaktadır. Dağ düşer mi diye korkar durur. Fâcir ise, günahı  burnunun üzerinden geçen bir sinek gibi görür" İbnu Mes'ud bunu söyledikten sonra eliyle, şöyle diyerek, burnundan sinek kovalar gibi yapmıştır.

Sonra dedi ki: "Ben Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın şöyle söylediğini duydum: "Allah, mü'min kulunun tevbesinden, tıpkı şu kimse gibi sevinir: "Bir adam hiç bitki bulunmayan, ıssız, tehlikeli bir çölde, beraberinde yiyeceğini ve içeceğini üzerine yüklemiş olduğu bineği ile birlikte seyahat etmektedir. Bir ara (yorgunluktan) başını yere koyup uyur. Uyandığı zaman görür ki, hayvanı başını alıp gitmiştir. Her tarafta  arar ve fakat bulamaz. Sonunda aç, susuz, yorgun ve bitap düşüp: "Hayvanımın kaybolduğu yere dönüp orada ölünceye kadar uyuyayım" der. Gelip ölüm uykusuna yatmak üzere kolunun üzerine başını koyup uzanır. Derken bir ara uyanır. Bir de ne görsün! Başı ucunda  hayvanı durmaktadır, üzerinde de yiyecek ve içecekleri. İşte Allah'ın, mü'min kulunun tevbesinden duyduğu sevinç, kaybolan bineğine azığıyla birlikte kavuşan bu  adamın sevincinden fazladır."

Müslim'in bir rivayetinde şu  ziyâde var: "(Sonra adam sevincinin şiddetinden şaşırarak şöyle dedi: "Ey Allah'ım, sen benim kulumsun, ben de senin Rabbinim." [Buharî, Da'avât 4; Müslim 3, (2744); Tirmizî, Kıyâmet 50, (2499, 2500).
eminalak

FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK!!!!
Değerli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

ölümü tadacaksın...

Site
« Yanıtla #11 : Haziran 23, 2007, 02:35:03 ÖS »

Cündeb (r.a.)’dan rivayetle, Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyrudu:

“Bir adam “Allah’a yemin olsun ki, Allah filancayı bağışlamaz” dedi. Allahu Teâlâ da (buna) şöyle cevap verdi: “Benim falanı mağfiret etmeyeceğim üzerine yemin eden kimdir? O kimseyi bağışdım ve senin amelini de boşa çıkardım.”

Müslim (2621). Hadiste geçen "Et-Teellî" yemin demektir.
eminalak

FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK!!!!
Değerli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

ölümü tadacaksın...

Site
« Yanıtla #12 : Haziran 24, 2007, 08:48:32 ÖÖ »

İbnu Mes'ud (radıyAllahu anh) anlatıyor:

"Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sıdk insanı birr'e (Allah'ı razı, edecek iyiliğe) götürür, birr de cennete götürür. Kişi, doğru söyler ve doğruyu arar da sonunda Allah'ın indinde sıddîk (doğru sözlü) diye kaydedilir. Yalan da kişiyi haddi aşmaya götürür. Haddi aşmak da ateşe götürür. Kişi yalan söyler ve yalanı araştırır da sonunda Allah'ın indinde yalancı diye kaydedilir."

Buharî, Edeb: 69; Müslim, Birr: 102, 103, (2606, 2607); Muvatta, Kelam: 16, (2, 989); Ebu Dâvud, Edeb: 88, (4989); Tirmizî, Birr: 46, (1972); İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 10/9.
reyyan

Onursal Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : Haziran 29, 2007, 03:20:15 ÖS »

Takva
ذلِكَ الْكِتَابُ لَارَيْبَ فيهِ هُدًى لِلْمُتَّقينَ () اَلَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقيمُونَ الصََّ

وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ
Bakara / 2-3. O kitap (Kur'an); onda asla şüphe yoktur. O, müttakîler (sakınanlar ve arınmak isteyenler) için bir yol göstericidir. Onlar gayba inanırlar, namaz kılarlar, kendilerine verdiğimiz mallardan Allah yolunda harcarlar.
ولَقَدَ اتَيْنَا مُوسى وَهرُونَ الْفُرْقَانَ وَضِيَاءً وَذِكْرًا لِلْمُتَّقينَ () اَلَّذينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ بِالْغَيْبِ وَهُمْ مِنَ السَّاعَةِ مُشْفِقُونَ
Enbiya / 48-49. Andolsun biz, Musa ve Harun'a, takvâ sahipleri için bir ışık, bir öğüt ve Furkan'ı verdik. (O takvâ sahipleri ki) onlar, görmedikleri halde Rablerine candan saygı gösterirler. Yine onlar, kıyametten korkan kimselerdir. Kadîr, 3/439

عَنْ  أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ (رَضِيَ اللهُ عَنْهُ) قَالَ رَسُولُ اللهِ (صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم¡
eminalak

FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK!!!!
Değerli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

ölümü tadacaksın...

Site
« Yanıtla #14 : Haziran 30, 2007, 10:37:43 ÖÖ »

Abdullah İbnu Amr İbni'l-Âs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor:

"Resûlullah(aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder. Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karşı merhametli olun ki, semâda bulunanlar da size rahmet etsinler. Rahim (akrabalık bağı) Rahmân'dan bir bağdır. Kim bunu korursa Allah onunla (rahmet bağı) kurar, kim de koparırsa, Allah da ondan (rahmet bağını) koparır."

[Tirmizî, Birr 16, (1925); Ebû Dâvud, Edeb 66, (4941).]
Sayfa: [1] 2 3 ... 84 Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map|Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Home