Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Haziran 22, 2018, 09:26:48 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Profil Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt
B O Y K O T   Ü R Ü N L E R I
+  �mmetin Sanal Kur'an Kursu...... www.ilminadresi.com
|-+  İslamı Öğreniyorum
| |-+  Dini Soru ve Cevaplar
| | |-+  Gıdalardaki E741 gibi kodlar sakıncalı mı ?
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Gıdalardaki E741 gibi kodlar sakıncalı mı ?  (Okunma Sayısı 8232 defa)
kervan

Editör
******


DUA : 452
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2118


« : Haziran 27, 2007, 05:19:53 ÖS »

Gıdalardaki E741 gibi kodlar

SORU :Almamız gereken bazı gıda ürünleri üzerinde çeşitli sayılar var, mesela E471 gibi. Bunların bazılarının domuz katkısı olduğu söyleniyor. Bu ürünler bizim almamız gereken ürünler, ne yapmamız gerekiyor? Bunun hükmü nedir?

CEVAP:

Bizim bu maddeleri tek tek saymamız ve laboratuar sonuçlarını bildirmemiz elbette mümkün değildir. Ancak bildiklerimizi genel kurallar olarak söyleyebiliriz:

1.Yeme konusu her bakımdan çok önemli bir imtihan konusudur. Hz. Adem babamızla Havva annemizin ilk imtihanları yeme konusuydu ve onlar ne yazık ki, ya da bir hikmet gereği, bu imtihanı kaybettiler. Onlara şu ağaçtan yemeyin dendi, ancak şeytan onları aldatıp, onlara o ağaçtan yedirtti. O ağaç neydi? Bunun tartışma yeri burası değildir. Önemli olan yemekle ilgili bu imtihanı kaybetmeleridir ve bu da bize gösteriyor ki, yeme imtihanı önemli bir imtihandır. İnsanı cennetten dahi indirebilir. Öyleyse bilgili müslümanların çok dikkatli olmaları gerekir.

2. Allah Rasulü’nün inci mercan ifadeleriyle: “Haramlar bellidir, helaller de bellidir. İkisinin arasında şüpheli şeyler vardır, Onlardan kaçınabilenler, dinlerini ve haysiyetlerini korumuş olurlar.” Ancak unutmamak gerekir ki, bu şüpheli şeylerin bir kısmının şüpheliliği bizim bilgi eksikliğimizdendir. Birazcık bilgilensek şüphe kalmayacaktır, helal ya da haram olduğu anlaşılacaktır. Öyleyse bilgilenmemizin, öncelikli bir görev olduğunu da bilmeliyiz.

3. Eşyada aslolan helalliktir, haramlık değildir. Yani haram olduğuna dair delil bulunmayan her şey helaldir. Bunun tabii sonucu olarak, kâinatta helal olanlar haram olanlardan çok daha fazladır. Allah’ın haram dediğine helal demek de hatadır, helal dediğine haram demek de hatadır, hatta bunlar bazen küfür bile olabilir. Ancak helalleri haram kılmak, haramları helal sanmaktan çok daha büyük bir hatadır. Çünkü yaklaşık olarak on tane helale karşı bir tane haram vardır ve bu sebeple önüne gelen her şeye haram diyen insan, önüne gelen her şeye helal diyen insandan daha çok yanılır.
Açarsak; on ayrı şeye rast gele helal diyen insan, bunların sadece bir tanesinde yanılmış olur, oysa bunlara haram diyen insan, dokuz hata yapmış olur. Ayrıca kesin haram olmayan şeylere haram damgası vurmak hayatı zorlaştırmak ve müminlerdeki harama karşı olan duyarlılığı azaltmak, böylece de İslam’ı yaşanmaz gösterip, insanların dinden soğumalarına sebep olmak anlamına gelir. Bu sebeple kesin haram olduğu bilinmeyen hususlarda halkı endişeye sokacak beyanlardan kaçınmak gerekir. Muhtemelen bu sebepten ötürü, Allah Kurânı Kerim’de, haramları helal kılanlardan ziyade, helalleri haram kılanları uyarır: “De ki, Allah’ın helal kıldığı güzel şeyleri kimler haram kılıyor!”, “Allah’ın sana helal kıldıklarını, eşlerinin gönlü olsun diye niçin haram kılıyorsun!”. Bu anlamda başka ayetler de vardır.

4.Domuz eti, kan, murdar hayvan ve Allah’tan başkası adına kesilen hayvan kesinlikle haramdır ve müslümanlar bunları ve bunlardan mamul şeyleri yemezler. E741 gibi rakamlar, bilindiği gibi, ortak dil haline gelsin ve kolay anlaşılsın diye Avrupa’nın gıda ürünlerine verdiği kodlardır. Bunların bir kısmı gerçekten de domuz ya da alkol kökenlidir. Böyle olanlarını kesinlikle bilen insanlar bunları almamalı ve yememelidir.

Ancak burada iki önemli nokta vardır:
a.Aslında pis olan maddeler bile istihaleye/başkalaşıma uğradığı zaman pis olmaktan çıkar.
b.Bu durum, bu ayrıntıları bilmeyen insanların bunları alıp yemelerinin haram olmaması için yeterlidir.

Sıradan müminlere, ellerinde bir rakam listesi olduğu halde marketlere gitmelerini söyleyemeyiz. Bu tavır dini yaşanmaz kılmaktan başka bir şey değildir. Ancak başkalaşım olsa bile aslının pis bir madde olduğunu bilenlerin bunları alıp yemeleri en azından şüphelidir. Dini ve bilgisi bütün müslümanların bunlardan kaçınması ve alternatiflerini oluşturmaları gerekir.
Bunun sonucu da şudur: Helal gıda yemek için verilen çabalar, nafile ibadetlerden çok çok daha sevaptır.
Ancak bu konuda hiçbir çaba ve alternatif göstermeden insanlara: şunu yemeyin, bunu yemeyin diye çığırtkanlık yapanlar aslında kötü bir şey yapmaktadırlar.
Bendeniz yıllar önce Hollanda’da bir gıda sempozyumuna katılmış ve oradaki müslümanlara şöyle bir teklifte bulunmuştum: Avrupa’da güvenilen insanlardan oluşan bir heyet kurun, bu heyeti resmileştirin ve gıdalara (HELAL) damgası vurma yetkisini alın. Sonra da bunu kontrol edin, suiistimal edilmesini önleyin. Böylece oradaki insanların güvenle gıda satın almalarını sağlayın. Ama bir şey yapıldığını sanmıyorum. Çünkü beni bağışlasınlar, biraz da tahrik saysınlar ama, oradaki müslüman önderler (!) in çoğu, henüz kendilerini bile aşamamış gözüküyorlar. Nerede kaldı gayriye himmet edeler.

KAYNAK: Prof.Dr.Faruk Beşer

YORUM:

BU KONUDA BİLGİLENMEK HEPİMİZİN ÜZERİNE VAZİFE,
BİRDE; FARUK HOCA YURT DIŞINDAKİ ÖNDERLERE DOKUNDURMUŞ FAKAT Y.İÇİNDE DE PEK FARKLI BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL.
Selam ve Dua ile...
Kayıtlı

Sertlik zayıf ve ezik insanların tavrıdır.
Güçlü olan kavga ettiğini yok etmek için değil doğru davranmasını sağlamak için uğraşır.
Reis

Karanlik gecelerin, isyankar cocugu,
Süper Üye
*****


DUA : 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 929


« Yanıtla #1 : Haziran 27, 2007, 05:50:11 ÖS »
esselamun aleykum kardesim Allah c,c, razi olsun,

yurt disinda yasamamiz sebebiyle bizlerde buralarda türk marketlerinden yada camilerden alisverisimizi yapiyoruz, fakat bu her zaman mümkün olmuyor, ve zaman zaman seyahat etmek zorunda kaliyoruz, ve burda tanimadigimiz kisilerden alisveris yapmak durumundayiz ve burda bilmebiz iisterim bir cok türk isveren de bizzat domuz etiyle yemekller yapiyorlar, bunu bilmeden yemis olmamiz halinde ne yapmaliyiz,

yardimci olursaniz sevinirim, burdan yurt disinda bulunanlara özellikle dikkat etmelerini istiyorum ve cok ca tüketilen orbit mamullerine özellikle dikkat etmenizi istiyorum bu mamul türkiyedede satis da mi bilmiyorum,

arkadaslar süphe duydugumuz bir seyi yemeyelim,

Numan bin Beşir (r.a) rivayetiyle Peygamber Efendimiz (s,a,v,) şöyle buyurdular: “Helal bellidir, haram bellidir. Bu ikisinin arasında şüpheli şeyler vardır. Size bunu bir misalle açıklayacağım. Allah Teala’nın bir koruluğu vardır. Allah’ın koruluğu da haram kıldığı şeylerdir...”(Şüpheli şeylerden kaçınmayanlar) koruluğun kenarında hayvanlarını otlatan kimse gibidir. Kolladığı hayvanların her an koruluğa dalması mümkündür. Kim şüpheliye yaklaşırsa ansızın ona karışıverir.
(Taberi –Mucemul Kebir)
Kayıtlı

Güle Hasret

Onursal Üye
*******

DUA : 834
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3405


« Yanıtla #2 : Haziran 27, 2007, 09:21:35 ÖS »

kardesim bende yurt disinda yasiyorum ve ayni dertten muzdaribim
bir alisveris saatlerce suruyor icerigini oku suphe varmi yokmu
kontrol et ...
ama gecen sene fark ettim turkiyede ki kardeslerimiz
genelleme yapmadan soyleyeyim bazi kardeslerimiz bu konuda
duyarli ve bilincli degil turk mali olunca hepsi yenir saniyorlar
ama oyle degil lutfen bende rica ediyorum eger biz tuketiciler
bilinclenir ve arasitirirsak secici davranirsak
uretici belki bunu dikkate alir
kazancimiz helal olsada yediklerimizde supheli haram bir madde olsa
arad yine fark olmaz haram haramdir suphe suphedir
ibadetlerimizden haz alamaz duruma geliriz dualarimiz makbul olmaz
Allah muhafaza
farkindayim uzattim ama bu konuda cok dertliyim hakkinizi helal edin
Kayıtlı
kervan

Editör
******


DUA : 452
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2118


« Yanıtla #3 : Haziran 28, 2007, 09:40:57 ÖÖ »


yurt disinda yasamamiz sebebiyle .. tanimadigimiz kisilerden alisveris yapmak durumundayiz ve burda bilmenizi isterim bir cok türk isveren de bizzat domuz etiyle yemekler yapiyorlar, bunu bilmeden yemis olmamiz halinde ne yapmaliyiz,
A.S.JERENİMO KARDEŞİM, SENİNDE BELİRTTİĞİN GİBİ ÖNCELİKLE ŞÜPHELENDİKLERİMİZDEN (KESİNLEŞTİRME İMKANI YOKSA) UZAK DURMALIYIZ.FARUK HOCA'NIN DEDİĞİ GİBİ;
Unutmamak gerekir ki,  şüpheli şeylerin bir kısmının şüpheliliği bizim bilgi eksikliğimizdendir. Birazcık bilgilensek şüphe kalmayacaktır, helal ya da haram olduğu anlaşılacaktır. Öyleyse bilgilenmemizin, öncelikli bir görev olduğunu da bilmeliyiz.
AYRINTILARI BİLMİYORSAK VE BİLGİLENME İMKANI YOKSA, EŞYADA ESAS OLAN HELAL OLMASIDIR İLKESİNDEN HAREKETLE BESMELE ÇEKEREK TÜKETMEKTE BİR SAKINCA YOKTUR.
YİNE FARUK HOCA'NIN DEDİĞİ GİBİ;Kesin haram olduğu bilinmeyen şeylere haram damgası vurmak hayatı zorlaştırmak ve müminlerdeki harama karşı olan duyarlılığı azaltmak, böylece de İslam’ı yaşanmaz gösterip, insanların dinden soğumalarına sebep olmak anlamına gelir.BU DURUMA DA DÜŞMEMEK GEREKİR.


orbit mamullerine özellikle dikkat etmenizi istiyorum bu mamul türkiyedede satis da mi bilmiyorum,
ORBİT MAMULLERİ HAKKINDA BİLGİM YOK. HİÇ DUYMADIM.

Turkiyede ki bazi kardeslerimiz bu konuda
duyarli ve bilincli degil.
Turk mali olunca hepsi yenir saniyorlar

ama oyle degil lutfen bende rica ediyorum eger biz tuketiciler
bilinclenir ve arasitirirsak secici davranirsak
uretici belki bunu dikkate alir


GÜLE HASRET KARDEŞİMİN DEDİKLERİNE AYNEN KATILIYORUM. BU KONUDA YETERLİ BİLİNÇ VE HASSASİYET MAALESEF OLUŞMUŞ/YERLEŞMİŞ DEĞİL. İNŞAAllah ÖNCE BİZ BİLİNÇLİ OLANLAR BU HASSASİYETİ YAŞAYACAĞIZ, SONRADA BURADA OLDUĞU GİBİ ORTAK ÇABA VE GENİŞ KATILIM İLE  DUYURMAYA VE BİLİNÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ.
Selam ve Dualarımla...
Kayıtlı
Efendy

Bi İsm-i Allah
Süper Üye
*****


DUA : 134
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 840

Güllerin Efendisine Selam Olsun....!


Site
« Yanıtla #4 : Haziran 28, 2007, 10:09:14 ÖÖ »


BAZI GIDA ve KOZMETİK ÜRÜNLERİNDE BULUNABİLEN KATKI MADDELERİ

BEBEK MAMASI: E332, E333, E508, whey*(peynir altı suyu),sukroz,laktoz,kalsiyum pantotenat,taurin, inositol*, vitaminler*

BİSKÜVİ: E450a, E500, E471*, E481*, E482*, margarin*

CİPSLER: E471*, E475*, E481*, E482*

ÇİKLET: E101*, E102*, E120**, E141*, E296, E320*, E322*, E330, E420, E421, E422*, E464, E950, E951*, E965, fenilalinin, glukonatlar

ÇİKOLATA ŞEKERLEME: E322*, E432*, E433*, E471*, E472*, E476*, E491*, E492*, E493*, E494*, E495*, E434*, E435*, E436*

DİŞ MACUNU: Sodyum bikarbonat, gliserin*, Hidratlanmış slikat, sorbitol, tetrasodyum pirofosfat, PEG-6, PEG-32, Sodyum laurilsülfat, Aroma*, selüloz gum, Sodyum florid, Sodyum sakkarin, cl77891, Cl58000, Titanyum dioksit, kalsiyom glukonat, formaldehit, tri sodyum fosfat, dikalsiyum fosfat dihidrat, mono floro fosfat

DONDURMA: E441**, E471*, E481*

EKMEK: E170*, E282, E300, E432*, E433*, E434*, E435*, E436*, E471*, E472*e, enzim karışımı*,

GAZOZ: E202, E211*, E290, E300, E330

HAMUR KABARTMA TOZU: E450a, E500

HAZIR ÇORBA: E100*, E150, E330, E412, E621*, malto dekstrin, peynir altı suyu*

HAZIR KEK: E450a, E500, E471*, E481*, E482*, margarin*

JÖLE: E100*, E162*, E297, E331, E441**

KAHVE KREMASI: E341*,E469, E471*, E472*

KETÇAP: E202, E211*, E300, E412

KOLA: E150, E338, kafein

KREM ŞANTİ: E160*, E339*, E340, E407*, E433*, E435*, E471*, E472*, E475*, E932

LOKUM: E102*, E110*, E124*, E132*

MARGARİN: E160a*, E202, E270*, E322*, E330, E432*, E433*, E434*, E435*, E436*, E472b*, E472c*, E475, E476, E477, vitaminler*

MAYONEZ: E432*, E433*, E434*, E435*, E436*, E472c*, E472*

MISIR GEVREĞİ: E101*, E170*, E321*, E339, E341*, E375, folakin (folik asit), pantotenik asit, tiamin

NEKTAR (MEYVE SUYU): E300, E330 (Şükür)

PASTA: E432*, E433*, E434*, E435*, E436*, E441*, E450*, E471*, E472*, E475*, E477*, margarin*, E500

PUDİNG: E102*, E110*, E160a*, E407*

TON BALIĞI: E410, E412, E415

TOZ MEYVE İÇECEKLERİ: E101*, E102*, E110*, E129*, E171, E330, E331, E341*, E375, E414, E415, E440, E466, E500, E551, E950, E951*, E954, maltodekstrin, folakin (folik asit)

TUZ: E514, E554, potasyum iyodid

YOĞURT: E441**


İşaretsiz " siyah " E numaraları helal kabul edilen katkıları gösterir.
" kırmızı " E numaraları sağlık için tehlikeli katkıları gösterir.
" ** " işaretleri kesin hayvan (çoğunlukla domuz) kökenli katkıları gösterir.(haram)
" * " Bitkisel veya hayvansal kökenli olabilir. Alkolle muamele edilmiş veya edilmemiş olabilir.Bu sebeple (şüpheli) kabul edilen katkıları gösterir.


Kaynak: animal-ingredients.hypermart.net www.foodag.com ve www.muslimconsumergroup.com HACSG (Hiperaktif çocukları destekleme grubu),www.ifanca.org, www.ehalalfood.com, www.eathalal.com, www.whatisinit.com, www.halalpak.com internet sayfalarından faydalanılmıştır.

http://www.gidaraporu.com/gida28.htm
Kayıtlı

kervan

Editör
******


DUA : 452
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2118


« Yanıtla #5 : Haziran 28, 2007, 10:49:14 ÖÖ »

KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA İLE BİZLERİ BİLGİLENDİRDİĞİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM EFENDY KARDEŞİM.

LİSTENİN UZUNLUĞU HAFIZADA TUTMAYI ENGELLEYECEK BOYUTTA, LİSTENİN DÖKÜMÜNÜ ALIP EVDE BUZDOLABININ ÜZERİNE YAPIŞTIRMAMIZDA FAYDA VAR, KONTROL İHTİYACI DUYDUĞUMUZ ÜRÜNLERDE BU LİSTEDEN FAYDALANABİLİRİZ.


Selam ve Dualarımla..
Kayıtlı
Efendy

Bi İsm-i Allah
Süper Üye
*****


DUA : 134
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 840

Güllerin Efendisine Selam Olsun....!


Site
« Yanıtla #6 : Haziran 28, 2007, 11:36:51 ÖÖ »


LİSTENİN UZUNLUĞU HAFIZADA TUTMAYI ENGELLEYECEK BOYUTTA, LİSTENİN DÖKÜMÜNÜ ALIP EVDE BUZDOLABININ ÜZERİNE YAPIŞTIRMAMIZDA FAYDA VAR, KONTROL İHTİYACI DUYDUĞUMUZ ÜRÜNLERDE BU LİSTEDEN FAYDALANABİLİRİZ.

Selam ve Dualarımla..

Haklısın Kervan Abi Özellikle E441 kodlu katkı maddesinden kesinlikle kaçınılmalı.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, bazı dondurmalara, kıvam tutturma bahanesiyle domuz ve sığır kemiklerinden elde edilen E441 kodlu katkıların konulduğunu ifade ederek, E441'in Türkiye'de yasal olduğunu; ancak tüketicilerin inançlarının hiçe sayıldığını kaydetti.
 
Dondurma sektörünün bir kısmının şeker yerine sağlıksız yapay tatlandırıcılar kullandığına dikkat çeken Özer, doğal salep yerine suni salep, süt yerine su ve süt tozu, meyve yerine yapay meyve boyası katıldığını vurguladı. Özer, böylelikle tüketicilere dondurma yerine sağlıksız buzlu yiyecek sunulduğunu kaydetti.

Türkiye'de dondurmalara konulan katkıların yarıdan fazlasının dünyanın birçok ülkesinde yasaklandığını bildiren Kemal Özer, "Tarım ve Köyişleri Bakanlığı EC (E) kodlu bu katkıların hemen hemen hiçbirini yasaklamış değil. Tüketicileri, dondurma raporumuzla tehlike ve kandırmacaya karşı hem bilgilendiriyor hem de uyarıyoruz." ifadelerini kullandı.

E441 Türkiyede yasalmış, kesin haram gıda kodu olduğu yazıyor heryerde

Dondurmanın hacmine bakarak ağırlığı konusunda yanılmaması için tüketicileri uyaran Özer, "1000 ml yazan bu ürünler gerçekte 570 gramdır. İçine katılan bazı katkılar nedeniyle kabartılarak hacimli olarak gösterilmektedir." dedi. 
 
 


Görüyorsunuz ki nerdeyse ekmeğimize kadar gönül rahatlığıyla yiyebileceğimiz hiç bir şey kalmamış. Ne kadar çırpınsakta insanlara Allah'tan korkmalarını gerektiğini bir türlü anlatamıyoruz.

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1.Asra andolsun;
2.Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler müstesna.

SadakkAllahülazim.

Allah bizi birbirlerine hakkı tavsiye edenlerden ve birbirlerine sabrı tavsiye edenlerden eylesin... AMİN...
Kayıtlı
eslemm

eslemm
Tecrübeli Üye
***


DUA : 21
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 173


« Yanıtla #7 : Eylül 29, 2007, 05:51:19 ÖS »

bu konu ile en kapsamlı bilgileri www.gidaraporu.com adlı siteden öğrenebilirsiniz ayrıca türkiye de yasadığımız halde dikkat etmeyen o kadar çok insan varki bu konulara.en yakın aile fertlerimiz bile önemsemiyor bu konunun zorluğunu en az siz yurtdısında yasayanlar kadar çekiyoruz yiyecek ve içeceklerimiz o kadar güvensizki rabbim hepimizin yardımcısı olsun
Kayıtlı
dilek1986

Tecrübeli Üye
***


DUA : 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 244


« Yanıtla #8 : Eylül 29, 2007, 06:04:38 ÖS »

E  Lİ ÜRÜNLER MAALESEF ZARARLI KARDEŞLERİM GIDAYI KORUMA RENK TAT KOKU  VE UZUN SÜRE DAYANMASI İÇİN KULLANIYORLAR BİDE ŞÖYLE BİŞEY VAR HEMEN HEMEN HEPSİ İÇERİGİ TAM OLARAK YAZMIYOR AMBALAJA BİZİM GÖRDÜGÜMÜZ SADECE BİRKAÇI Allah MUHAFAZA BİŞEY OLSA BİZLERE SORUMLUNUN BÜYÜK AZABI VAR GERÇEKTEN SIRF DAHA ÇOK DAYANSIN DİYE FAZLA FAZLA  KATIYORLAR SIRF PARA KAZANMAK İÇİN YAPMAKTAN BAŞKA BİŞEY DEGİL VAllahİ TÜRK GIDA KODEKSİNEDE UYMUYORLAR NE İŞTİR BİDE GIDACI OLUYOLAR GERÇİ BENDE GIDACIYIM AMA BÖYLE YAPMALARI KANIMA DOKUNUYOR ZEYTİNE KUMAŞ BOYASI KATILDIGINI BİLE DUYDUM YÜCE RABBİM BÖYLE GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANANALARI HİDAYETE ERİŞTİRSİN AMİN
Kayıtlı

Müslümanların hayırlısı, insanlara yardım eden ve faydalı olanıdır.
CENNETGÜLÜ

cennetgülü
Çalışkan Üye
****


DUA : 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 310

Dünya bir ömür kadar,ahiretse hiç bitmeyecek kadar


« Yanıtla #9 : Ekim 02, 2007, 04:34:38 ÖÖ »

 eline_salk  KARDEŞ  a.r.o. 7124 AHİR ZAMAN ÜMMETİ OLARAK NE YEDĞİMİZİ İÇTİĞİMİZİ BİLEMİYORUZ DİKKATLİ DAVRANSAKTA MUTLAKA İNSANIN ŞÜPHEYE DÜŞTÜĞÜ DURUMLAR MUTLAKA OLUYOR,BUNLARDAN Bİ TANESİDE TAVUK MESELESİ.MARKETTEN BÜTÜN YADA PARÇA TAVUK ALIYORUZ,AMA Bİ BAKIYORUZ TAVUĞUN BUTUNUN İÇİ HER TARAFI KIPKIRMIZI KAN ETİNİ İNSANIN MİDESİ KABUL EDİPTE YEMEYE VİCDANI EL VERMİYO. lutfennnn BU KONUYLA İLGİLİ BİR ARAŞTIRMA YAPIP BİZLERİ AYDINLATIRSANIZ MİNNETTAR OLURUM SİZE. ??? ::)
Kayıtlı

HELAL DAİRESİ KEYFE KÂFİDİR,HARAMA GİRMEYE LÜZUM YOKTUR!!!(BEDİUZZAMAN SAİD NURSİ)
kervan

Editör
******


DUA : 452
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2118


« Yanıtla #10 : Ekim 03, 2007, 12:58:44 ÖS »

BUNLARDAN Bİ TANESİDE TAVUK MESELESİ.MARKETTEN BÜTÜN YADA PARÇA TAVUK ALIYORUZ,AMA Bİ BAKIYORUZ TAVUĞUN BUTUNUN İÇİ HER TARAFI KIPKIRMIZI KAN ETİNİ İNSANIN MİDESİ KABUL EDİPTE YEMEYE VİCDANI EL VERMİYO. lutfennnn BU KONUYLA İLGİLİ BİR ARAŞTIRMA YAPIP BİZLERİ AYDINLATIRSANIZ MİNNETTAR OLURUM SİZE. ??? ::)

Tavuk konusunda 2 aşamada risk mevcut.

Birincisi kesimi yapan (makina veya elle kesim olabiliyor) besmele ve tekbir hususlarına dikkat ediliyor mu ?

İkincisi
Kesim sonrası tüylerinin yolunması aşamasında (kolay yolunsun diye) sıcak su kazanına konuyor. Burada kanlı suyun içinde bekleyebiliyor. Bu su tavuğun her tarafına işliyor malesef.

Benim bildiğim sakıncalar bunlar.

Bu sakıncaları bertaraf ettiğini açıklayan MARKALARI tercih etmek en doğrusu olacaktır. Önerebileceğim marka : ER PİLİÇ olacak.

Bunun haricinde de Cami cemaatleri kapsamında küçük organizeler yapılmaktadır.

Bu konuda başka bilgisi ve önerisi olan kardeşler de paylaşırlarsa memnun oluruz.


Selam ve Dualarımla...
Kayıtlı
HAnefi

Genel Yönetici
*****


DUA : 328
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2073


« Yanıtla #11 : Şubat 19, 2009, 10:48:01 ÖS »

Alıntı
Bu sakıncaları bertaraf ettiğini açıklayan MARKALARI tercih etmek en doğrusu olacaktır. Önerebileceğim marka : ER PİLİÇ olacak.

Sakıncalı gıdalardan uzaklaşmak için marka bilinci oluşturmak lazım, hangilerini almayalımdan ziyade hangi markaları almalıyız bilincine kavuşmalıyız.   7124
Bunun içinde Müsiad üyesi firmaları ön planda düşünebiliriz. Onlarında bu konulardaki hassasiyetleri böylece artmış olur. victorywz2
Kayıtlı
Allah'IN BELASI ÜZERİNİZE OLSUN
EYY SİYONİSTLER VE SİYONİST YANDAŞI
TÜM LİDERLER (Pirefosör.Dr.HAnefi)
Gölge

Çalışkan Üye
****


DUA : 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 391


« Yanıtla #12 : Temmuz 27, 2009, 11:36:13 ÖS »

aslinda güncel tutulmasi gereken bir konu
paylasanlarin yüregine saglik

ne gaflettir ki günümüz Türkiyesinde bisürü hinzir ciftlikleri acildi
hinzirin her batinda 5-10 adet ve yilda 2 kez dogurdugu malumunuz
üsenmeyipte matematiksel bir hesap yaparsaniz aci gercegi daha yakindan görürsünüz

gurbettekilerin durumu daha da vahim
islami yada helal kesim adi altinda tavuklarin geneli almanya, hollanda ve belcikadan geliyor
ve tabiiki fabrikalarda seri kesim yapiliyor

haramlardan ve süphelilerden SANA SIGINIRIZ YA RAB

not: suni olarak renklendirilmis cogu yiyecek ve iceceklerden uzak durunuz
Türkiye'ye de sokulan haribo markasiyle bilakis yazistik ve
"baska türlü randuman alamadigimizdan domuz yagi kullaniyoruz"  cevabi aldik

kac tane firinci ile görüstüysek hepsinden ayni cevabi aldik
"evet, üzerlerine sürüyoruz"

Kayıtlı

Kötülügün hakim olmasi için tek sart,
iyilerin hiçbir sey yapmamasidir..!
kervan

Editör
******


DUA : 452
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2118


« Yanıtla #13 : Temmuz 28, 2009, 04:18:00 ÖS »

aslinda güncel tutulmasi gereken bir konu


not: suni olarak renklendirilmis cogu yiyecek ve iceceklerden uzak durunuz
Türkiye'ye de sokulan haribo markasiyle bilakis yazistik ve
"baska türlü randuman alamadigimizdan domuz yagi kullaniyoruz"  cevabi aldik

kac tane firinci ile görüstüysek hepsinden ayni cevabi aldik
"evet, üzerlerine sürüyoruz"Bu konuyu güncel tutan Gölge Kardeşime  çok  teşekür ederim
  a.r.o.
Kayıtlı
Gölge

Çalışkan Üye
****


DUA : 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 391


« Yanıtla #14 : Temmuz 29, 2009, 11:11:25 ÖS »

gölge  teşekür eder kervan kardesim
müslümanlar olarak böylesi konulari paylasmak zorundayiz
vebal var

en cok kullanilan renklendiriciler

E100 - E120

en cok kullanilan katki maddeleri

E471 - E472
Kayıtlı
Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  


|Site Map|Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Home
Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC
SMF Theme By: MPDesignZ.com

Dost Sitemiz: ZeynepDer.Org

Valid XHTML 1.0 Transitional