Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Haziran 22, 2018, 09:34:28 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Profil Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt
B O Y K O T   Ü R Ü N L E R I
+  �mmetin Sanal Kur'an Kursu...... www.ilminadresi.com
|-+  Genel - Haberler - Sohbet
| |-+  Sizi Tanıyalım
| | |-+  Memleketini Tanıt
| | | |-+  Gümüşhane
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Gümüşhane  (Okunma Sayısı 5020 defa)
NoYaN_ToLGaHaN

NoYaN
Gayretli Üye
**

DUA : 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

AgReSiVe

Site
« : Ocak 17, 2007, 04:43:29 ÖS »

Tarihçe :
Roma ve Bizans dönemlerinde yörede kurulu kente Argyropolis (Yunanca argyros: “gümüş” ve polis: "kent" demektir.) adı verilmiştir. Yöredeki savaşların asıl sebepleri tarihi bir ticaret yolu üzerinde bulunması ve madenleriyle ün yapmış olmasıdır.

Halife Hz. Ömer zamanında (634-644) Erzincan ve Erzurum Arapların eline geçince Gümüşhane’de bu egemenliği tanıdı. Ancak bu egemenlik fazla sürmeden bölgede yeniden Bizans egemenliği sağlandı. Halife Hz. Osman zamanında (644~656) Gümüşhane, Bayburt, Erzurum ve Erzincan Emir Habib Bin Mesleme tarafından Bizanslılardan geri alındı. Halife Hz. Ali zamanında (656-661), Muaviye ile olan mücadeleler ile iç isyanlarla uğraşılması sebebiyle bölgede yeniden Bizans egemenliği başladı.

velhasıl çok uzun bir yazı hepsini yazmak zamanımı alacağı için kısaca bahsedeyim dedim  ;)
Mükemmel altın madeni yataklarıyla ünlüdür.. tabi bu ünü sadece şehir içinde geçerli devletimiz henüz daha el atamadı bir türlü..

yukarda haritadaki yerini görüyoruz , Gümüşhaneli'yim diyince " Ege tarafında mıydı orası" diyen çoğunluk olunca böyle yapma gereği duydum  ;D

işte karaca mağarası , Sarkıt , dikit ve sütun oluşumlarının harika ışık ambiyansı ile harika bir ortam..

Santa harabeleri : Yağmurdere Bucağı sınırları içerisinde olup, Merkeze uzaklığı 90 km.dir.
Santa yerleşiminin 17. YY. da kurulduğu sanılmaktadır. Antik Kent 9 Mahalle ve 300'ü aşkın hane'den oluşmaktadır.

Eski gümüşhane : Adı üstünde ilk kurulum yeri :)

Gümüşhane konakları : görmeniz lazım enfes yapılar.. çok param olsun bir tane alacağım

Örümcek ormanları : Gümüşhane ili Kürtün İlçesi sınırları içerisinde yer alan örümcek Ormanlarında Avrupanın en yüksek göknarları (61,5 m.) ve Türkiyenin en uzun ladinleri (57,6 m. ) yer almaktadır
.

Satala antik kenti : Kelkit İlçesinin Sadak Köyü içerisindedir.

Antik devirde Satala ismini taşıyan ve Hitit, Asur, Makedonya, Roma, Bizans dönemlerinde önemli bir merkez olan Satala Şehri bugün sır ve güzellikleri ile toprak altında bulunmaktadır.
resimde kala kala bi kötü köprü kalmış :)

Şu meşhur Zigana :

Meryemana kilisesi : Büyükçit Köyü Vadisinde Çit Deresinin sol tarafındaki yamaç üzerindedir.

Manastıra anayoldan ayrılan bir köprüden geçilerek patika bir yolla ulaşılmaktadır. Manastır yüksek duvarlarla çevrili avlunun içindedir. Manastırın 890-900 tarihleri arasında üç keşişin kurduğu bilinmektedir. Daha sonra Trabzon Komnenosları döneminde ve 19. YY. onarılmıştır.

Canca kalesi :

Daldaban çeşmesi :Daldaban Mahallesi'nde, Sadullah Efendi Camii'nin güney-batısında yer almaktadır.

Babamla çok resmimiz var bu çeşmenin başında çok mükemmel bir yapı..

Gümüşhane köprüsü :

Tomara şelalesi : Şelale Şiran İlçesine 25 km mesafede bulunan Seydibaba Köyündedir.
büyük bir şelale gördüğümde çok şaşırmıştım..

Limni Gölü :

Artabel tabiat parkı : torul sınırlarındadır.

Sarıçiçek köy odaları : annemin köyünde vardı böyle bir köy odası.. herkes akşam toplanır sohbet ederdi.. harika bir ortam.. yemişim televizyonunu radyosunu dedirtiyor insana..

Sad bin muaz ayakta!!

Ya RasûlAllah ,

Seni hakdin ile gönderen Allah’a and olsun ki , sen bize şu denizi gösterip dalarsan , bizde seninle birlikte dalarız.

Allah’ın bereketiyle yürüt bizi..
ABDULKADIR

Süper Üye

DUA : 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2007, 05:19:48 ÖS »

SELAMUN ALEYKÜM

GERÇEKEN GÜZEL BİR ÇALIŞMA YAPMIŞSIN KARDEŞİM YEŞİL YANLIZ YEŞİLLE BAŞBAŞA.KARADENİZ BELKİDE BU YÜZDEN ÇOK YÜZDEN ÇOK GÜZEL.

Allah RAZI OLSUN

BO FORM GERÇEKTEN FAYDALI ÇALIŞMALARA ADIM ATTIĞININ FARKINDAMIYIZ BİLMİYORUM AMA GERÇEKTEN BU KADAR BİLGİ BİRİKİMİ OLAN VE FARKLILIK OLAN BİR FORMUN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM.EN  ÖNEMLİSİ BİZDE OLAN ŞU VAR BENCE GÖNÜL HOŞLUĞU SICAKLIK  ;D

AllahA EMANET OLUN

Keşke Kandil ve diğer Geceler Hristiyanların Günah Çıkarma İnancına Benzetilmese.

Mü'min Kadının En Güzel Makyajı, Günde 5 Defa Aldığı Abdestidir..Ve en güzel süsü ' Edep ' tir.
NoYaN_ToLGaHaN

NoYaN
Gayretli Üye
**

DUA : 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

AgReSiVe

Site
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2007, 06:46:40 ÖS »

Ve aleykum Selam Abdulkadirim..

Dediğin gibi çok güzel bir forum ama bu güzellik Güzel insanlar ile daha da güzel oluyor.. İslam kardeliği işte.. nere düşse kor olup yakıyor.. Allah aşkı ile yanmak ama  ;)
Feyza*_*_*Nur

Feyza Nur
Tecrübeli Üye

DUA : 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bekarlik ´´es´´siz bir duygudur. ;-)

« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2007, 05:31:46 ÖS »

Selamünaleyküm,

Cok tesekkürler kendi memleketimi bana tanittin ;)  ^-^
Güzel bir calisma yapmissiniz....

Allah yüce, Peygamberse uludur;
Bunlara inanmayansa kulmudur?!?
hafiz-ul_esrar

Visal Vakti!..
Değerli Üye

DUA : 262
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : Ekim 07, 2007, 07:18:31 ÖÖ »

memleketimi tanıtacaktım ama birileri benden önce davranmış ;D

çalışma çok güzel
bana birşey kalmamış galiba :-\
 eline_salk

a.r.o.

Ya Selamet!
hafiz-ul_esrar

Visal Vakti!..
Değerli Üye

DUA : 262
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : Ekim 07, 2007, 07:23:43 ÖÖ »

köyümüzden bir sonbahar resmi

köyümüzdeki bir göze

memlekete ne kadar az gitsekte... mamleketim işte...
SeVDaM_RaSuLe

Fe Eyne Tezhebun !..
Kardeş Üye
*

DUA : 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

SaNMaKi ZaLiMiN ZuLMü SüReCeK

Site
« Yanıtla #6 : Eylül 27, 2008, 06:12:05 ÖS »

Selamünaleyküm,

Cok tesekkürler kendi memleketimi bana tanittin ;)  ^-^
Güzel bir calisma yapmissiniz....

ali turab

Çalışkan Üye

DUA : 131
Çevrimdışı Çevrimdışı

No One But Allah (c.c)

« Yanıtla #7 : Ocak 25, 2009, 01:53:39 ÖS »

aramızda gümüşhaneli kardeşlerimizin olduğunu bilmek ne güzel...bende gümüşhanalıyım kardeşim......selametle

Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map|Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Home