Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Ağustos 17, 2018, 07:32:41 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Profil Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt
B O Y K O T   Ü R Ü N L E R I
+  �mmetin Sanal Kur'an Kursu...... www.ilminadresi.com
|-+  İslamı Öğreniyorum
| |-+  Dini Soru ve Cevaplar
| | |-+  Muhasebecilerin Faizi Kayıt Altına Almaları Caiz midir?
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Muhasebecilerin Faizi Kayıt Altına Almaları Caiz midir?  (Okunma Sayısı 888 defa)
kervan

Editör

DUA : 453
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Şubat 07, 2017, 04:07:47 ÖS »

Muhasebecilerin Faizi Kayıt Altına Almaları Caiz midir? 

SORUNUN DETAYI: Ben Mali Müşavirim. Kısaca özet geçmek gerekirse devletin koyduğunu kanunlar doğrultusunda vergi mükelleflerinin hesap kitap işlerine bakmaktayım. Bir nevi mükellef ile devlet arasında aracı durumundayım. Fakat aklıma takılan çok ciddi sorular var. Mesela kendim şahsımla ilgili hiçbir alakası olmamasına rağmen, mükelleflerim faizli bir işlem yaptıysa yapılan işlemleri ben açıdan kayıt altına almak durumundayım. Bu işlemlerin benimle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen kayıt altına almam benim açımdan caiz midir? 

-CEVAP: Muhasebeciler devlet ile vatandaş arasında vergi vb. mali işleri kayıt altına alır ve bu hizmet karşılığında şirket sahibinden maddi karşılık alırlar. Tabi bazen faizle çalışan şirketlerin işlerini de yürütmek durumunda kalabiliyorlar. Yani onların faizlerini kayıt altına alarak diğer vergiler gibi devlete rapor olarak sunuyorlar.

Cabir (radiyAllahu anh) derki: Rasûlullah (aleyhissalatu vesselam) faiz yiyene ve yedirene, faizi yazana ve şahit olanlara lanet etti ve ‘Onların hepsi aynıdır’ buyurdu. (Müslim)

Hadiste geçen “faizi yazan” kişiden maksat iş bittikten sonra onu ihbar edeni değil, faiz alanla veren arasındaki anlaşmayı kayıt altına alan kişiyi kapsamaktadır. Dolayısıyla muhasebecilerin yaptığı ihbar bu kategoriye dâhil değildir.

Fakat muhasebecilerin sadece faizle meşgul olan banka vb. finansal kurumların ve içki gibi sadece haram malların satışını yapan yerlerin muhasebe işini yapması caiz değildir. Zira bu kötülükte yardımlaşma sayılmaktadır.

http://www.fetvakurulu.com/Detay/Haber/497/muhasebecilerin-faizi-kayit-altina-almalari-caiz-midir-.aspx

Sertlik zayıf ve ezik insanların tavrıdır.
Güçlü olan kavga ettiğini yok etmek için değil doğru davranmasını sağlamak için uğraşır.
Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  

|Site Map|Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Home