Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Aralık 13, 2018, 06:14:04 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Profil Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt
B O Y K O T   Ü R Ü N L E R I
+  �mmetin Sanal Kur'an Kursu...... www.ilminadresi.com
|-+  Genel - Haberler - Sohbet
| |-+  Haftaya Bakış
| | |-+  Yalan Haberler
| | | |-+  Moğolistan, Türkiye'den 20 bin erkek isteyecek
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Moğolistan, Türkiye'den 20 bin erkek isteyecek  (Okunma Sayısı 1521 defa)
HAnefi

Genel Yönetici
*****


DUA : 328
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2073


« : Mart 08, 2010, 08:34:37 ÖS »

"Moğolistan, Türkiye'den 20 bin damızlık erkek isteyecek" haberi ülkeler arası gerginliğe yol açtı. Türkiye’nin Ulanbatur Büyükelçiğinin önünde gösteriler oldu. Milliyetçi Moğolların ateşlediği gösteriler Türkiye karşıtlığına dönüştü.

Önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek Moğolistan heyetinin bavulunda bu kez farklı bir dosya var. Altı kadına sadece bir erkeğin düştüğü Moğolistan, Türkiye'den 20 bin erkek isteyecek’ diye başlamıştı Referans gazetesinde çıkan bir haber.

Ve arkasından şöyle devam etmişti; ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın da ziyaret ettiği Moğolistan giderek azalan nüfusuna çare arıyor. Rusya'nın egemenliğinde geçen yıllar boyunca işi, gücü olmayan Müslüman Moğol erkeklerinin büyük bölümü alkolün pençesine düşmüş. Moğolistan'da erkek nüfus azalıyor. 6 kadına bir erkek düşüyor.
Moğol hükümeti giderek artan bu endişelerini gidermek için şimdi Türkiye ile farklı bir talepte bulunuyor. Türkiye'den 20 bin erkek istiyor.

Bu aşamada görüşmeler sürüyor’.

Evet, haber buydu. Haberin kaynağı olarak ta ‘bir yetkili’den bahsediliyordu. Ama o yetkilinin kim olduğu belli değildi. Yetkilinin dediğine bakılırsa Türk erkekleri gelirse kendi erkeklerinin de silkinmesine vesile olacaktı. Bu ifadeden bahsi geçen yetkilinin Moğol olduğunu anlıyoruz.

Haber ‘20 bin Türk erkeği nasıl seçilecek bilmem ama seçilenin başına talih kuşunun konacağı ortada’ diye bitiyordu.

Bu haber Necip Türk medyasında bol bol alıntılandı, internet sitelerinde bol bol tıklandı. Çünkü haberin içinde cinsellik vardı, bir de Türk erkeğinin hoşuna gidecek şekilde erkekliğine vurgu yapılıyordu. Bir dönem çok okuduğumuz ‘Alman kızı Olga Türk erkeklerine bayıldı’ haberleri gibi bir haberdi anlayacağınız.

Burada bu yalan haberi medya niye bu kadar verdi derken sadece medyayı suçlamıyorum, neticede medya haber pazarlıyor. Maalesef bu tür haberlerin alıcısı Necip Türk milletinden bol bol çıkıyor. Tencere kapak meselesi yani. Bu haber okunurluk açısından iyi iş çıkardı.

Ama benim üzerinde durmak istediğim konu bu değil.

Haberin asılsız olduğu kısa sürede anlaşıldı. Ama arkada büyük bir tahribat bırakarak. Bu tahribatı yazmadan önce, haberin içindeki yanlışlar üzerinde biraz durayım.

Bilirsiniz meşhur hikâyedir; ‘Ya kimdi o veli, kızının boğazını sıkarken, yerden keçi çıkmıştı değince, karşısındaki birader hangi birini düzelteyim demiş. Veli değil nebi idi, kızı değil oğlu İsmail’di, yerden değil gökten, o da keçi değil koyundu demiş.

Bir haberin içinde bu kadar yanış olabileceğe şahsen ben ilk kez şahit oluyorum.

Yanlışları sıralayayım


1.   Haberdeki Moğolistan Türkiye'den 20 bin erkek isteyecek ifadesi. Mogolistan’ın Ankara Büyükelçiliği böyle bir proje olmadığını resmen yalanladı.

2.   Altı kadına bir erkek düşüyor ifadesi. Dünya bankasının raporuna göre Moğolistan’ın %49’u erkek %51’i kadın.

3.   Önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek Moğolistan heyeti ifadesi.
Moğolistan Büyükelçisinin açıklamasına göre önümüzdeki günlerde her hangi bir heyetin Türkiye’ye gelmesinin söz konusu değilmiş.

4.   Müslüman Moğol erkekleri ifadesi. Ne yazık ki Moğolistan’da erkekler Budist. Tabii kadınlar da. Bildiğim kadarı ile bir tek bile Müslüman Moğol erkek yok. Üstelik Moğolistan devleti resmi söylemi içerisinde İslam din olarak kabul edilmiyor, batıl inanç kategorisinde yer alıyor. Bununla birlikte orada bir miktar Müslüman Kazak yaşadığını söyleyebiliriz.

5.   Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ettiği Moğolistan ifadesi. Bu da yanlış. Başbakan geçen sene Moğolistan’ı ziyaret etmedi. Muhabirin karıştırmasının zannediyorum sebebi şu; Başbakan Türkmenistan ziyareti sonrasında Moğolistan’ı ziyaret edecekti, ama ani bir gelişme olmuştu ve ziyaretini iptal etmek zorunda kalmıştı. Bunun üzerine heyette bulunan Hayati Yazıcı ve Sait Yazıcıoğlu Moğolistan’ı ziyaret etmişlerdi. Tarih de Ekim 2008 geçen sene değil.


Haberi yazan muhabirin kim olduğu önemli değil. Bildiğim kadarı ile de böyle yanlış bir habere ilk kez imza atıyor.

Muhabir gelen tepkiler üzerine haberinin doğruluğunu savunmakla birlikte Moğollardan özür dilemesi ayrı bir incelik.

Bu yazıda vurgulamak istediğim bir haber yazılırken olayın taraflarına doğrulatmadan yayınlanmasının doğurdu sıkıntılar. Küreselleşmiş bir dünyada bir haber bir anda bombaya dönüşebiliyor, onarılması zor hasarlara yol açabiliyor.
Bu yalan haber gerek Moğolistan’da gerekse Türkiye’de okuyan iki bin civarındaki Moğol tarafından büyük tepki ile karşılandı. Moğol medyasında geniş yer aldı.

Moğolistan’da Türkiye’nin iki varlığından biri Büyükelçiliğimiz diğeri ise işadamlarımızın açtığı okullar. Her ikisi de bu tepkilerden nasibini aldı.

Türkiye’nin Ulanbatur Büyükelçiğinin önünde gösteriler oldu. Milliyetçi Moğolların ateşlediği gösteriler birden Türkiye karşıtlığına dönüştü. Büyükelçimiz Ahmet Asım Arar bir televizyon programında konuk olarak katıldığı programı terk etmek zorunda kaldı. Türk iş adamlarının açmış olduğu okullar ırkçı bazı kesimler tarafından hedef tahtasını kondu.

Bunun üzerine T.C Dışişleri Bakanlığı konuyu sitesine taşımak zorunda kaldı. Türkiye medyasında çıkan bu asılsız haberlere itibar edilmemesi gerektiği vurgulandı, Moğolların gönülleri alınmaya çalışıldı.

http://strasbourg.cg.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=2019

Gel de ayıkla şimdi pirincin taşını….

Erkam Tufan Aytav - Haber 7
erkamaytav@hotmail.comBU YALAN HABER NERDERSE BÜTÜN TV KANALLARINDA VERİLMİŞ…. İŞTE (BÖYYÜK) TÜRK MEDYASININ İÇLER  ACISI HALİ…  biyy  BİR HABERDE BU KADAR YALANI BİR ARAYA GETİRMEK ANCA (BİR KISIM) TÜRK MEDYASI TARAFINDAN BAŞARILABİLİR DİYEBİLİRİZ HERHALDE…… hulll

Kayıtlı
Allah'IN BELASI ÜZERİNİZE OLSUN
EYY SİYONİSTLER VE SİYONİST YANDAŞI
TÜM LİDERLER (Pirefosör.Dr.HAnefi)
Gölge

Çalışkan Üye
****


DUA : 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 391


« Yanıtla #1 : Mart 09, 2010, 12:19:08 ÖÖ »

 muhahahah La havle vela guvvete illa Billahil aliyyil aziym

ne milletiz yaHU  yahoofo9


Kayıtlı

Kötülügün hakim olmasi için tek sart,
iyilerin hiçbir sey yapmamasidir..!
Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  


|Site Map|Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Home
Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC
SMF Theme By: MPDesignZ.com

Dost Sitemiz: ZeynepDer.Org

Valid XHTML 1.0 Transitional