Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Aralık 13, 2018, 07:01:55 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Profil Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt
B O Y K O T   Ü R Ü N L E R I
+  �mmetin Sanal Kur'an Kursu...... www.ilminadresi.com
|-+  Hz.Peygamberimiz (S.A.V.) - Sahabeler – İslam Önderleri
| |-+  İslamın Önde Gelenleri
| | |-+  Muhammed İkbal neden severiz!
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Muhammed İkbal neden severiz!  (Okunma Sayısı 2431 defa)
FURKAN

FURKAN
Çalışkan Üye
****


DUA : 129
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 473

ELBET HAK EBED HAK...


« : Mart 18, 2009, 10:36:14 ÖÖ »

Muhammed İkbal neden severiz!
“Eğer Kur'an'ı okurken anlamak istiyorsan, sana indiriliyormuş gibi oku!” demedi hiçbir vakit babam. Ama, Muhammed İkbal'in babası bu ikazı çok kereler oğluna yaptı.Arapça, Farsça, İngilizce, Hintçe ve Urduca biliyordu her resminde hüznü okuduğum adam. Ve bu dilleri 22 yaşına varmadan öğrenmişti. Felsefe alanında uzmanlık çalışması yapmak yetmezmiş gibi bir de hukuk alanında geliştirdi kendini. Hukuk'un o ince ve kalın örgülü kanunlarını ezberlerken şiir yazmaya ya da şiiri kanamaya başladı. Savcılık diplomasını ülkesini sömürenlerin elinden söke söke aldı.

Ülkesine bir avukat ve emin insan olarak döndüğünde yaşı daha yirmi beş idi. Her önüne gelen davayı alsaydı muhtemelen kast sisteminde tepe noktayı bulurdu. Ancak o, haklı olduğuna inandığı insanların davalarına baktı. Bir müddet “sömürge bakanlığının” denetimindeki okullardan birinde Arap Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı. Ama bu seferberlik uzun sürmedi. Zira, İngilizlere yemin ederek başlanan derslerden hayır gelmeyeceğini söyledi dostlarına ve görevden ayrıldı.Şiirlerine attığı imza şahsi bir imza değildi ve Müslüman Hintli Mücahitler adına yazıyordu. Bu süreçte Kurtuluş Savaşı'nı yaşayan Türkiye için bir gülabdan'a gözyaşını doldurup gönderdiği vakitlerdir ki kalelerimiz düşmesin, Doğu'ya ağıtlar yakılmasın diye ağlamıştır.1926 yılına kadar Afgan hükümetiyle de çalıştı. Rabıtat-ül İslamiye adlı teşkilatla da dirsek temasındaydı. Bir yandan ise Pencap'ta Hukuk Komisyonu ile çalışıyordu.

Zira, zaman ziyan edilmeyecek en kıymetli vakitti ve “izzet ve şerefi ile” çalışmak müslümana yakışandı. ”Ölümü metanetle karşılamak müslümanın halis özelliklerindendir” diyeceği vakte adım adım yaklaşırken, bir yandan da Hindistan Müslümanlarının devlet olması için çalışmış ve bir çok yerde fikrine başvurulmuştur. Ölümüne sebep hastalığın pençesine doğru ağır ağır ilerlerken; din, dil ve ırk farklılığından yola çıkılarak Hindistan'dan bağımsız olunması gerektiğini Muhammed Ali Cinnah'a defaatle anlatan mütefekkirdir.1932 yılında Anayasa hazırlığı için İngiltere'de görüşmelere katılmış ve bu ateşli tartışmalar sırasında hastalığı nüksetmiştir. Yaklaşık altı yıl süren bu hastalık dönemi çok ağrılı geçmiştir.

Kalbi ümmet için atan Müslüman şairlerdendi. Sınır kavramını düşünmezdi; söz Müslümanların dağılmışlığına gelince. Öyle ki “Ümmeti İslam kardeşliğinden uzaklaştıran ırk sevdasıdır,” mealinde sözleri vardır.

 Mansur'un, “abdestini kanla alması” gibi “gözyaşı kan akmadıkça bu ümmetin felahı olmayacaktır” diyen de odur. Gözyaşı ki bir tuzlu sudur. İpince bir iz bırakır, suyla yıkanınca o iz de silinir, gider. Ama Kazancakis'in dediği gibi “kan izi takip edildiğinde medeniyetin kaynağı bulunur”. İkbal, medeniyetin özünde gözyaşı değil, kan çanağı olmuş gözler gören adamdır.


 
Avrupa'yı çok iyi bilen bir Şarklı idi. Ve İngiltere dönüşü İspanya'da epey ağlamıştı Kurtuba'ya bakıp: İslam medeniyetinin yere yıkıldığı yerdir burası! diyordu yaşlı gözleriyle. Kurtuba'da, bir ırmağın kenarında duran İkbal: “Benim gördüğümü Avrupa görmüyor ey nehir! Burada duran adam bir hayal kuruyor ama bu hayal yıkıntılarımızdan nasıl doğacağımızın izlerini taşıyor” diyerek, aslında daha hiçbir şeyin bitmediğini, dünyaya esenlikler getiren bir medeniyetin yeniden şahlanacağını anlatıyordu hem şairane hem de alabildiğine gerçekçi.

 İkbal'in sevilmesi ve de İslâm dünyasında muteber bir sese sahip olmasının yegane sebebi: dürüst ve gerçekçi olmasıydı, dersem yalan olmaz. Zira, o hamasi bir nutuktan, dünyayı biz kurtaracağız cümlesinin şişkinliğinden çok; nefsini adam edenin dünyayı da adam edeceğini beyan etmişti ilkin. Eğer ki “cihat” olunacaksa, cümle nefislerde olmalıydı. Yoksa, dal kılıç meydana çıkıp, gelin ey kafirler! diyerek olmayacağını biliyordu ve bizlere de bildiriyordu.

 Bu sebepten, dünyayı ve medeniyetleri yorumlarken “insanımızın” nasıl değiştiğini ve hayranlıkla-taklitle gelişmiş medeniyetlere nasıl da baktığını görmüş, bunu ise “çiğ” kalmamıza, kendimizi geliştirmememize yormuştu. Onun için ilk savaş alanını insanın nefsi, silah olarakta “eğitimi” şart koşmuştu. Prens Sabahattin, A.Cevdet Paşa, Cemalettin Afgani, Mehmet Akif gibi düşünürlerin çizgisinde daima sorgulamış ve “Müslümanların” nerede hata yaptığını, büyük uykudan uyanmaları için neler gerektiğini yazmış, anlatmış ve bu dertle kendi derdinden geçmiştir.

 Bir kul, bir damla ise, ümmet koskoca bir umman idi onun gözünde. Bu yüzden damlaların bir araya gelmesi ummanı coşturacaktı. Damlaların savrulması ise bir rüzgara kapılıp bereketi yok etmek olacaktı. Ve en büyük ideali olan birlik-tevhid davası yerlerde yekzan olacaktı. Bu sebepten “ömrünü Müslümanların ittihadına adayan adam” olarak tanıyoruz İkbal'i.

Pakistan'ın kuruluşuna şahit olamadı. Ancak fikirleriyle bir devlet kuruldu. Bu devlet günümüzde beğenelim ya da beğenmeyelim Asya'da sözü geçer bir devlettir. Dikkate alınan bir devlettir. Zira hamurumda temiz bir şairin şiarları vardır.

“Allahım! İnsanlar seni verdiğin nimetlerden ötürü sever. Ben ise verdiğin belalardan dolayı seviyorum!” diyecek kadar nefsinden geçmiş, ölüme tıpkı Mansur gibi, tıpkı Mevlana gibi, tıpkı evine dönen bir adam gibi gitmiştir.

YERYÜZÜ KİMİNDİR

toprağın derinliğinde tohuma can veren kim

deniz dalgalarından bulutları göğerten kim


ufuklardan bitkilere yaşam sunan rüzgârı estiren kim

yeryüzü kimindir, o baktığın güneşin ışığını gönderen kim
 

buğday başağının gözelerini inci ile dolduran kim

mevsimleri sırasıyla değişme özelliği veren kim

 
ey toprak ağası bu topraklara bir bak senin mi ki, değil

babanın tapulu malı değil, benim değil, bilirim kimdir kim

Çeviri: Kenan HANOK

Ey toprak ağası, diye ünlemiştir İkbal! İyi de etmiştir. Şiiri Leyla için karalamamış, hak ettiği yer için söylemiştir sözünü. Akif'in Asım'ın Nesli ile İkbal'in Cavid'i arasında milim fark yoktur.

Ayrıca İkbal'in şiirinde Hayyam esintisi, Şathiyeler ve birçok yerde isyan edercesine yazılmış sitemler vardır. Ancak bunlar şairin zaafiyetinden değil, şiirinin kudretinden ve “miskin ademoğullarının” kelimelerin parmaklıklarını görüp özüne bakmamalarındandır. Zira o aşk denizine mantık sandalıyla girmemenin doğruluğunu anlatan bir dile sahipti:

SORU

tanrıya şöyle soruyordu gözü tok yoksulun biri:

"yoksulum bu derdimden hiç mi hiç yakınamam sana

ama, bağışla n'olur, meleklerine izin veren sen misin

kişiliksiz alçaklara devleti ve zenginliği dağıtmak için?"

Çeviri: Kenan HANOK

İkbal'i seviyoruz. Kurtuba önlerinde kurduğu hayalini -Allah için- daha çok seviyoruz.

Zeki Bulduk


dunyabizim.com
Kayıtlı


Güle Hasret

Onursal Üye
*******

DUA : 834
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3405


« Yanıtla #1 : Mart 19, 2009, 07:46:27 ÖÖ »

Benlik

Benliğinizi altın gümüş karşılığında satma,
Kıvılcım karşılığında alev vermezler.

Sürmesinden acemin gözü ince görüşlü olan
Ve hakikatleri gören Firdevsî şöyle der:

Para uğruna kötü ve alçak tabiatlı olma!
Para olmasa da iyi huyunu terkedenlerden olma! ’.


 
Muhammed İkbal


a.r.o. kardesim
 
Kayıtlı
cumali

Değerli Üye
******


DUA : 111
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1022

SENDEN UZAK KALABİLMEK TAŞLAR GİBİ YÜREK İSTER...


« Yanıtla #2 : Temmuz 31, 2009, 05:00:42 ÖS »

“Ümmeti İslam kardeşliğinden uzaklaştıran ırk sevdasıdır”

üstad gerçektende çok doğru düşünmüş...
baktığımız zaman zaten davasıda bir çok islam önderi gibi ittihadı islam olmuş...
milliyet,ırk,mezhep ayrımı olmaksızın islam birliği ve kardeşliği...
Allah ondan razı olsun...
Kayıtlı

GELECEĞİM MEKKE , MUTLAKA BİR GÜN GELECEĞİM
DÖNECEĞİM SANA VAHYİN KALBİ , MUTLAKA BİR GÜN DÖNECEĞİM...
Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  


|Site Map|Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Home
Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC
SMF Theme By: MPDesignZ.com

Dost Sitemiz: ZeynepDer.Org

Valid XHTML 1.0 Transitional