hafız kardeşler neredesiniz?

(1/4) > >>

ayışığı:
selamün aleyküm kardeşle benim sorularım bitmiyor hakkınızı helal edin..
sorum şu aranızda hafız karşdeler vardır sanırım yoksa bile bilgisi olan varsa yine makbuldür
ben kursa başladım tecvidim iyi değil onu düzeltmeye çalışıyorum yanındada kısa sureleri ezberliyorum..
ayrıca hafızlık düşünüyorum ama en az hafızlık hatım harıç üç yıl denıliyor daha fazlada sürebilirmiş.
kur'an ı kerimle meşgul olmak cok güzel ama çok uzun sürerse azım bıterde yarım kalırsa diyede düşünüyorum.
aslında işin gerçeği ezberimde çok kuvvetlı değil ezber yaptığım sayfaları pek hafızamda tutamıyorum.
ama yinede çok istiyorum bazen duyuyoruz yöntemli hafızlık diye çabuk ve kalıcı oluyormuş
benım bu sorunuma yanı dedime derman olursanız benden daha bahtiyarı olmaz sanırım.
yanı anlayacağınız bende kurankursumezunu olmak istiyorum hepinizden mevlam razı olsun maesselam.. yardim_kutfen

KonurAlp:
Esselamu aleyküm...

ayışığı kardeşim sakın hafızlık yapmaktan korkma sana çok uzun vakit vermişler... eğer periyodik olarak her gün ders vermeye kendini alıştırırsan hafızlık Allah'ın izni ile 1.5 en geç 2 senede biter.

yöntemli dedikleri hafızlığı da şöyle izah edeyim.

Bilindiği üzere Kur'an-ı Kerim'de 20 şer sayfadan oluşan 30 cüz var... Ve sisteme göre ilk ezber yapılan sayfa 1. cüzün 1. sayfası olacak, tabiki bu Kur'anın en başındaki sayfa olmuyor. Bakara süresinin başlangıcı olan sayfayı 1. cüzün 20. sayfası olarak hesaplayarak aşağı doğru gittiğinde "Ve Galü Künü Hûden" diye başlayan bir sayfa göreceksin... İşte 1. cüzün 1. sayfası budur. Aynen diğer cüzlerin 1. sayfaları için de 20şer sayfa atlıyarak buluyorsun ve...
bu gün 1. cüzün 1. sayfasını ezberlediysen yarın 2. cüzün 1. sayfasını diğer gün 3. cüzün 1. sayfasını......... en son 30. cüzü de verince en başa dönülür.
Bu sefer her cüzden 2 sayfa verirlir, bu sayfalardan 1'i geçen hatimde ders olarak verdiğimiz 1. sayfalar diğerleri de bu hatimde ezberleyeceğimiz 2. sayfalar olacak... ve bu yükselme tâ ki 20 sayfayla gidene kadar sürecek 20 bitince hafızlık ta bitmiş olacak...

Nasıl yapılacağını da yazmaya çalışayım çünkü onunda unutmamak için bir sistemi var.

ayışığı:
ya kardeş a.r.o. sizin anlattığınız şekılde yaptırıyor hocalar. ama hem çok istiyorum hemde korkuyorum birde ezberlediğimi çabuk unutuyorum onun için yöntemlı diyorum hiç olmasa ezberlediğim bende kalsın diye cevab için teşekkürler

KonurAlp:
Ezber yapabilmek için en önemli husus öncelikle yüzüne okuyuşun akıcı ve hatasız olmasıdır...
sonra talim ve tecvid kurallarına riayet etmek gerekmektedir...

Ezber yapılacak sayfa en az 5 defa yüzüne okunarak aşinalık sağlanır...
Sonra en son ayete bakılır, uzun bir ayet ise secavendinden bölünerek en son secavend gözlerimizi hiç kaçırmadan 5-10 defa okunur ( burada dikkat edilecek husus; okurken satırın neresinde olduğumuzu, satır bittiğinde hangi kelime ile bittiğini, diğer satırın hangi kelime ile başladığını muhakeme etmektir, fotoğraf olarak görebilmektir), sonra bu bölümü ezberden de 5-10 defa tekrarladıktan sonra bir üst ayete veya ayeti bölmüşsek bir üst secavend e geçilir ve orası da aynı tekrarlama yöntemi ile hafızaya alınır...
İki parça halinde ayrı ayrı ezberlediğimiz ayeti sonunda tekrar yüzüne okuma ve ezberden tekrarlama yöntemi ile birleştirmeden diğerine geçmiyoruz..
Alttan yukarı doğru parçalar halinde ezbere alıp birleştirdiğimiz bölüm 5 satır veya yarım sayfa olduğunda muhakkak birkaç kişiye dinletiyoruz ve her dinletmeden sonra da yine bu bölümü yüzünden birkaç defa tekrarlıyoruz.
Dinlettiğimiz yeri artık cepte kabul ederek bir üst taraftaki 5 satıra veya yarım sayfaya geçiyoruz... yukarı doğru ezberlemeye devam ediyoruz ve bitince bu bölümü de muhakkak dinlettikten sonra ayetleri birleştirdiğimiz gibi daha önce dinlettiğimiz 5 satır veya yarım sayfayı da bütünleştirip dersi tamamlıyoruz...
En başta da belirttiğim gibi eğer ezberlerken okuduğumuz yeri karşımızda fotoğraf olarak göremiyorsak konsantre problemimiz var demektir... Satırın neresinde olduğumuzu, Satırın hangi kelime ile bittiğini, Diğer satırın hangi kelime ile başladığını karşımızdaymış gibi görmemiz lazım.

Böyle yapılan bir hafızlığın yıllar sonra bile unutulacağına inanmıyroum... Kendimden biliyorum 15 sene geçti halen aklımda Allah'a şükür.

İnşaAllah sende sağlam bir hafız olursun kardeşim.

Selametle...

ayışığı:
 a.r.o. ya ben şimdi kısa sureleri yapıyorum rinede surenın sonundanmı yapmam gerekıyor?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa