Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Haziran 18, 2018, 09:41:56 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Profil Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt
B O Y K O T   Ü R Ü N L E R I
+  �mmetin Sanal Kur'an Kursu...... www.ilminadresi.com
|-+  Genel - Haberler - Sohbet
| |-+  Sohbet
| | |-+  Anketler
| | | |-+  Hangi duygularınızı kontrol etmekde zorlanırsınız ?
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: Hangi duygularınızı kontrol etmekde zorlanırsınız ?  (Okunma Sayısı 3628 defa)
HAMZA

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ
Onursal Üye

DUA : 624
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : Haziran 01, 2008, 07:24:24 ÖS »

Bakalım en çok hangisi çıkacak, ayrıca yorumlarınızı da bekliyoruz...  7124

enise ayaz

ENİSE
Tecrübeli Üye

DUA : 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

ENİSE

« Yanıtla #1 : Haziran 16, 2008, 03:35:17 ÖS »

kıskançlık ve heyecan tabiki

UnreaL

Tecrübeli Üye

DUA : 215
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : Haziran 16, 2008, 03:40:00 ÖS »

heyecan ve korku

"Düşüncelerine dikkat et;
Sözlere dönüşüyorlar,
Sözlerine dikkat et;
Eyleme dönüşüyorlar,
Eylemlerine dikkat et;
Alışkanlıklarına dönüşüyorlar,
Alışkanlıklarına dikkat et;
Kişiliğine dönüşüyorlar,
Kişiliğine dikkat et;
Kişiliğin kaderin oluyor!"

нαzαη

Süper Üye

DUA : 105
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : Haziran 16, 2008, 04:28:30 ÖS »

ÖFKE crz2

Suya anlat derler derdini
gördüğün kötü rüyayı suya anlat
anlat ki, akıp gitsin suyla
su dinlesin
aksın
gitsin
bitsin
...
isra_leyl

إسرا ـ لأيل
Değerli Üye

DUA : 340
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : Haziran 16, 2008, 05:10:21 ÖS »

öfkemi kontrol edemediğim için o da nefreti tetikliyor...
eğer çok abartırsam kendime hakim olurum ama olan yine  bana olur. crz2

"Yalnız Sana Kulluk Eder Ve Yalnız Sen'den Yardım dileriz."
Efendy

Bi İsm-i Allah
Süper Üye

DUA : 134
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güllerin Efendisine Selam Olsun....!

Site
« Yanıtla #5 : Haziran 17, 2008, 06:50:06 ÖÖ »

Bir tek benmiyim üzüntüyü işaretleyen  huhh

herkez ne kadar farklı duygulara hakimmiş meğer.

HİCRAN-I LÂ YEZALÎ

Su*fi
Çalışkan Üye

DUA : 83
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bizim düşmanımız cehalet, zaruret, ihtilâftır!

« Yanıtla #6 : Temmuz 17, 2008, 05:30:42 ÖS »

Öfke Kıskançlık...crz2

Payemizi yükseltelim ve uygulayanlardan olalım inşeAllah..

Öfkeyi yenmede '4 metot'

Allah Resûlu (sallAllahu aleyhi ve sellem) ofke konusunda bizlere bir takim yol ve yontemler gosterir. Insanin ofkesine hâkim olmasinin yollarini ogretir. Gercekte de bircok adlî vaka, bir anlik ofke patlamasiyla meydana gelir.

Ofke, insanda fitri olarak yaratilan, ancak aklî ve dinî terbiye ile kontrol altina alinabilen bir duygudur. Yerinde kullanilmasi halinde faydali, aksi takdirde, fert ve toplum icin bir musibettir. Kur'an-i Kerim, ofkelerine hakim olmayi, muminlerin guzel sifatlarindan saymaktadir; "O takva sahipleri bollukta ve darlikta harcayip yedirenler, ofkelerini tutanlar, insanlarin kusurlarini bagislayanlardir." ( 3/134) buyurmustur. Ofkelenmemeyi emreden Hazret-i Peygamber, ofkeye hakim olma yollarini da mucizevi bir sekilde gostermistir. Buhari'nin rivayetine gore, bir adam, Rasûlullah'a gelerek, 'Bana nasihat et' der. Rasûlullah da ona, 'Ofkelenme (kizma)!' der ve bu ifadeyi birkac defa tekrarlar. Taberani rivayetinde de, Ebu Derda, Rasûlullah'a 'Bana, beni cennete goturecek bir amel soyle.' dedim. O da bana, 'Ofkelenme, dedi' diye anlatir. Muhaddisler, 'Rasulullah'in 'kizma!' (ofkelenme!) sozlerinin, kizmayi, kizdirmayi doguran sebeplerden kacinma manasina geldigini, yoksa fitri olan kizmanin bizzat kendisi olmadigini ifade ediyorlar. Imam Gazali de, 'Insanlar icinde en akilli olan, en az ofkelenendir.' tespitini yapiyor.

1. ISTIAZE ILE Allah'A SIGINMAK:

Ofke aninda 'Euzu billahi minesseytanirracim' demek. Buhari ve Muslim'in rivayetine gore, iki kisi Rasûlullah'in yaninda birbirlerine kizip bagrisiyorlardi, ofkede biri oyle ileri gitti ki, yuzu kipkirmizi oldu. Bunu goren Allah Rasûlu, soyle buyurdu: 'Oyle bir soz biliyorum ki, eger onu soylese ondaki bu ofke gidecektir' o da 'Euzu billahi minesseytanirracim'dir. '

2. SUSMAK:

Rasûlullah, Musned'de yer alan bir hadisinde de su tavsiyede bulunuyor: "Ofkelendigin zaman sus!" Ve bu sozu uc defa tekrarliyor.

Muhaddisler bu hadisi soyle acikliyorlar: Ofke aninda akla Allah'i getirmek, ofkeyi def etmede en etkili yoldur. Zira hakiki mumin, Allah'in izni olmadan hicbir seyin meydana gelemeyecegine, hic kimsenin kendisine zarar veremeyecegine, onun disindaki butun etkenlerin, birer arac ve sebep olduklarina inanir. Modern tip da, ofkelenen kisiye dusunce alanini degistirmeyi, o anda baska seyleri akla getirmeyi, mesela, hicbir soz soylemeden once, birden otuza kadar sayi saymayi tavsiye edilmektedir. Bu yolla, ofkeyi artiracak bazi enzimlerin salgilanmasina engel teskil edilmis olunuyor. Muhataba hic cevap vermeden susma, olayi muhakeme etme, neticeyi dusunme, zihinsel faaliyetlerde bulunma da tibben ofkeyle bas etmenin yollarindan biri olarak psikologlar tarafindan tavsiye edilmektedir. Iste Allah Rasûlu, ofkelenen kisiye istiazeyi tavsiye ederek, on dort asir sonra kesfedilen psikolojik bir tedaviye isaret etmistir.

3. KONUMUNU DEGISTIRME:

Rasûlullah, bilimsel bir mucizeye on dort asir once isaret etmektedir. Ebu Davud'un naklinde Allah Rasûlu soyle buyurmaktadir: 'Biriniz ofkelendiginde, ayakta ise otursun, eger bu durumda ofkesi gecmiyorsa uzansin.' Modern tip, asiri bir sekilde ofkeye maruz kalan kimselere, muhataba, sozlu veya fiili bir tepki gostermeden once, konumunu degistirerek rahat bir konuma gecmeyi tavsiye etmektedir. Tibben sabittir ki, insanda adrenalin hormonu, seker eksikligi, stres, korku ve ofke durumlarinda salgilanir. Bu hormonun artisi, kalp atislarini da artirir ve oksijen tuketimi de bu nedenle artar. Iste ofke, bu hormonu artirarak, kalbin fazla calismasina ve dolayisiyla yuksek tansiyona yol acar. Bu nedenle doktorlar, seker, yuksek tansiyon ve kalp hastalarina stres ve ofkeden kacinmalarini tavsiye etmektedirler. Yine tibben sabittir ki, adrenalin hormonunun kandaki miktari, ayakta ve ilk bes dakikada, normalden iki uc kat artiyor, ofke ve stres durumlarinda ise, bu artis katlanarak yuksek bir duzeye cikiyor. Boylece, ofke ve ayakta olma faktoru birlesince, saglik tehlikeye giriyor. Bu nedenle, Rasûlullah, ofkelenen kisiye, ayakta ise oturmayi, oturuyorsa uzanmayi, mucizevi bir sekilde tavsiye etmistir.

4. EL VE YUZ YIKAMAK:

Ofkelenen kisinin el ve yuzunu yikamasi veya dus almasi, modern tibbin en son tavsiyeleri arasinda yer almaktadir. Zira bu durum sinir sistemini duzenliyor. Cunku ofke, genel hararet ve sikintidan kaynaklaniyor, su ise harareti ve sikintiyi hafifletiyor. Hz. Peygamber, 'Ofke seytandandir, Seytan atesten yaratilmistir, ates ise su ile sondurulur. Biriniz kizdigi zaman abdest alsin.' buyurmaktadir.

alıntı

Allah görüyor biliyor!
Sema

We are all Palestinians
Çalışkan Üye

DUA : 81
Çevrimdışı Çevrimdışı

I'm Muslim Elhamdulillah No Problem....From Turkey

Site
« Yanıtla #7 : Temmuz 17, 2008, 05:49:20 ÖS »

Ben üzüntümü kontrol edemem... crz2

We are all Palestinians...